10 soruda Lazer Epilasyon - TurkMynet.Com 10 soruda Lazer Epilasyon
21.02.2019 - Mynet Sohbet Portalı & Turkmynet.Com

10 soruda Lazer Epilasyon

  • Kadın - Yaşam
  • 02 Ocak 2017
  • 10 soruda Lazer Epilasyon için yorumlar kapalı
  • 16 KEZ OKUNDU
10 soruda Lazer Epilasyon
Reklam
Rate this post

Lazer epilasyon uygulamalarını biliyor musunuz? Hiç yaptırdınız mı? İşte deri hastalıkları uzmanı Dr. Betül Şengör ‘ün bizleri aydınlatacak bilgileri.

1. Kimler lazer epilasyon yaptırabilir? Lazer epilasyonu, 16 yaşından büyük olan, kıl yapısı yerinde; kıl rengi ile deri rengi arasında belirgin farkı olan (koyu renk kıl) ve ışığa karşısında fazla duyarlılığı olmayan herkes yaptırabiliyor.

2. Lazer epilasyonda kıl niçin koyu renkte olmalı? Lazer ışığının hedefi, kıllara renk veren pigmentler. Lazer ile çevre dokulara hasar vermeden kılları besleyen kökleri etkilemek pigmentler doğru olası olabilmekte. Lazer ışığı, kılların rengini veren renk maddeleri (pigmentler) tamamen emilir köke iletiliyor, kıl kökünün ısınarak etkilenmesi sağlanıyor. Açık renkli kıllarda, ışık pigmentlerin tatmin edici olmayışı yüzünden emilemiyor ve dolaysıyla kıl köküne iletilemiyor.

3. Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanır? Kadın ve erkekte gözlük takılarak uygulanabilecek her bölgeye, örneğin elmacık çıkıntılar üzerindeki kıllardan, bacaktaki kıllara dek kıl yapısı işleme yerinde olan durumlarda uygulanabiliyor. Genel Olarak lazer epilasyon, kadınlarda bilhassa bikini bölgesi (kasık), koltuk altı ve bacaklarda, erkekler de sakal bölgesinde, boyunda ve ensede seçim edilmekte.

4. Bir seansta kıllardan kurtulmak olası mü? Bir seansta, tüm kılların ışığı aynı şekilde emerek köke ulaştırmaları mümkün yok. Çünkü kıllar da vücudumuzun her hücresinde olduğu gibi fiziksel bir döngü içinde. Seanslar, kılların yerleştiği yere ve kişinin genetik özelliklerine göre değişmekle birlikte, ortalama 1-2 ay aralıklarla, 3 ila 8 seans sürmekte.

5. İki seans arasında ne dek vakit geçmeli? Vücudumuzdaki kıllar, çoğaltma, dinlenme ve akma evrelerini geçiriyor. Eğer bir kıl yükselme evresinde iken lazer uygulanırsa, onun o seansta daimi olarak yok olması olası olabiliyor. bu nedenle seanslar aralarında bir ila iki ay gibi süreler öngörülüyor. Büyüme evresinde bulunmayan bir kıla lazer uygulaması yapılırsa, kıl tütsülenir ve ışığı kıl köküne ulaştırma görevini tamamlayamaz. Deri üstünde 0,5 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha pozitif uzaması beklenmeden işleme alınabiliyor. Seans aralıkları süreler bölgesine tarafından değişiyor. Mesela koltuk altı 1-1.5 ay ara ile ayak ise 2- 2.5 ay ara ile uygulamaya alınabilmekte.

6. Dilekçe, ne dek sürüyor? Zaman, epilasyonun yapılacağı bölgeye tarafından değişiyor. Örneğin yüz, kasık, koltuk altı gibi bölgelerde 10-15 dakikayı, bacaklarda 1 saat sürebilmekte.

7. Lazer ışınlarının insan sağlığı üzerine herhangi bir zararı var mı? Sağlığa herhangi bir zararı olmayan lazer ışınlarının hedefi, kıllar. Bu yüzden çevre dokulara zarar vermiyor. Olabilecek en fena emrindeki etkisi, daimi olmayan lekeler. Zaten bu lekeler de, kısa süre daha sonra kendiliğinden iyileşiyor.

8. Başvuru esnasında ağrı hissediliyor mu? Sadece ışık vücuda değdiğinde, tek bir kılı cımbızla kopartırken hissettiğimizden çok daha eksik bir acı duyulabilmekte. Bu esnada ışığın değdiği bölgede benzer anda en az 10-15 kıl köküne ulaşılabiliyor.

9. Günümüzde böylece fazla yerde uygulanan lazerle epilasyonda, özellikle neye dikkat etmeliyiz, tercihimizi neye kadar yapmalıyız? Lazer epilasyon esnasında kıl kökünün ısıtılması ve bu şekilde değil edilmesi hedeflenir. Bu ısıtma işlemi sırasında cildi gözetmek çok önemli. Cildin üst tabakasına zarar vermeden bu işlemi edebilmek için, cilde evvelden uygulanan soğutucu başlıklar veya gazlar kullanılıyor. Son dönem lazer epilasyon aletlerinin hepsinde soğutucu başlıklar bulunmakta.

10. Epilasyondan sonra nelere dikkat edilmeli? Tüm başvuru formu süresince, kılların, cımbız, ip, ağda gibi yöntemlerle alınmaması gerekiyor. Çünkü bu yöntemler, kıl köklerini incelterek kılların lazere duyarlılığını azaltıyor. Keza güneş banyosu yapmak ve solaryum uygulmalarından sonradan 48-72 saat içinde lazer epilasyon yapmamak ve operasyon sonrası birkaç hafta solaryum veya güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekiyor.

Haber : Pemra G. Abasıyanık sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ