17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

17.12.2016

17.12.2016
Rate this post

Diyanet İşleri Başkanlığı Avrupa’da ilgili ülkelerin anayasasına ve kanunlarına tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarının din görevlisi talebini takriben 40 yıldır karşılamaktadır. Bugüne dek hizmet yürütülen bu ülkelerde özgün bir model ortaya konmuş ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Diyanet İşleri Başkanlığının ortaya koyduğu din hizmetleri toplumlarda şiddeti yok, tekrar tekrar barışı, güveni ve huzuru başlıca almıştır.

Son yıllarda bilhassa Batı’da fazla sağ fikirlerin, tanıdık olmayan düşmanlığı ve İslamofobik temayüllerin artması ile birlikte laf konusu din hizmetlerine yönelik bir takım ön yargılı kuşkuların kesintisiz gündemde tutulduğu bilinmektedir. Hâlbuki dünyanın büyük bir güç sarmalından geçtiği bugünlerde Diyanet İşleri Başkanlığının sunduğu din hizmetlerine her zamankinden daha artı gereklilik bulunduğu açıktır.

Son günlerde Türkiye’de bir takım basın-yayınlama organlarında “Diyanet MITOS gibi çalışıyor” şeklinde gündeme taşınan haberlerin hiçbir gerçekliği yoktur. Bu tür haberlerden sonra Avrupa’da yayın yapan bazı medya organlarında yurt açık havada tahsis yapan din görevlilerimizin “ajanlık ve jurnalcilik” ile suçlanması asla kabul edilemez. 40 yıldır Avrupa’da İslam’ın sahih bilgisi, evrensel değerleri, barışa ve güvenliğe aksan yapan mesajları doğrultusunda atama yapan din görevlilerimize yönelik böylesine çirkin iftiraların atılarak yaklaşık olarak bir karalama kampanyasına dönüştürülmesi son derece vesvese ve üzüntü vericidir. Bu nesil yayınların, özellikle 15 Temmuz Darbe girişiminden sonradan yaygınlaşması, FETÖ/PDY’nin yurt dıştan Türkiye aleyhtarlığına karşın seziş operasyonlarının bir parçasıdır. Terör örgütü olduğu tescillenen, darbe girişiminde bulunarak Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışan, dini istismar eden, özel hayatın dokunulmazlığını ve mahremiyetini ihlal eden, tecessüs yapan FETÖ/PDY’nin yurt dışındaki faaliyetleri hakkında din görevlilerimizin uyarılması ve bu konuda bilgilendirilmesi, ayrıca cami cemaatinin huzuru, ayrıca birlikte yaşama kültürünün zedelenmemesi ayrıca de Avrupa toplumunun güvenliği açısından yaşamsal önemi haizdir. Hâl böyleyken başlıca endişe verici olan ise bu cins yalan haberlere şeref edilmesi, Avrupa’daki bazı siyasi partilerin bunu bir propaganda malzemesi yapması, böylelikle yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin tırmandırılmasıdır. 

Yurtdışında yaşamış vatandaşlarımızın dini vecibelerini ifa etmelerini kolaylaştırmak amacıyla yurtdışında görevlendirilen din görevlilerimizin, tahsis tanımının dışarıda herhangi bir faaliyetle iştigal etmeleri söz konusu değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığının herhangi bir çalışanı hiçbir vatandaşımızın özellerini araştırma ve soruşturma gibi bir tutum içinde bulunamaz. Bu, yalnızca hukuken değil, dini olarak da İslâm’ın kesinlikle yasakladığı ve “tecessüs” olarak adlandırdığı ahlak ilkesinin bir gereğidir. Bu ve aynı hususlarda ortaya çıkabilecek gayr-i hukuki ve gayr-i ahlaki durumların, Başkanlığımızca tahlil ve değerlendirmeye alınacağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ