17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

3 yılda 9 bin engelliye Kur’an-ı Kerim eğitimi

3 yılda 9 bin engelliye Kur’an-ı Kerim eğitimi
Rate this post

Diyanet İşleri Başkanlığı, engelli vatandaşlara yönelik Kur’an-ı Kerim eğitimi dahilinde, 2013 yılından itibaren 9 bin 228 engelli bireye eğitim verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in ‘her ilde görme, işitme ve ortopedik engelli bireylere karşın bir derslik açılması’ talimatının peşinde Türkiye genelinde fiziksel, zihinsel, görme ve işitme engellilerin ibadet ihtiyacına yanıt devretmek ve dini hayatlarına ışık tutmak nedeniyle engellilere yönelik sınıflar açıldı. Bu kapsamda,her ilde görme engelliler için “Braille Alfabesi”, işitme engelliler için de “Göze Çarpan Dili Eğitici ve Tercüman Eğitimi” sertifikalarına sahip, Başkanlık bünyesinde alan uzmanları kadar bahşedilen hizmet içi eğitimlere katılarak sertifika bölge en düşük bir kadın ve bir erkek rehber öğretici yetiştirilerek engelli vatandaşların eğitiminde atama aldı.

Görme ve işitme engelli öğrencilerin eğitim verimliliğinin sağlanması nedeniyle derslik açma şartı olarak üç öğrenci daha alçak sınırı belirlendi.

2013 yılından itibaren 453 derslikte, bin 302 görme engelli kişi Braille alfabesi ile Kur’lahza eğitimi aldı. 3 bin 753 fiziki engelli ve bin 517 zihinsel engelli öğrenci ise engelli olmayan öğrenciler ile aynı sınıfta Kur’an-ı Kerim eğitimi aldı.

Müşterek bir din dili meydana getirmek nedeniyle 800 kavram taşıyan “Türk Sinyâl Dili Dini Kavramlar Sözlüğü”nün 2013’te hazırlanmasıyla işitme engellilerine karşın çalışmalar da başlatıldı. Bu kapsamda 800 derslikte 2 bin 656 işitme engelliye göze çarpan dili ile Din eğitimi verilmiştir.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ