17.09.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

3üncü havalimanının ilk bölümünün yüzde 40lık kısmı tamamlandı

3üncü havalimanının ilk bölümünün yüzde 40lık kısmı tamamlandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3’üncü havaalanı şantiyesinde incelemelerde bulundu. 3’üncü havalimanında 3 vardiya esasına göre 22 bin 500 kişinin çalıştığını gösteren Bakan Arslan, ”Geçen yıl, 2016 yılında 23 binin üzerine çıktığı zamanlar oldu. Haziran ayı gibi 30 bin çalışanın üstüne çıkacağız. 30 çalışanın üstüne çıkmalıyız ancak bu büyüklükteki bir havalimanını, özellikle 2018’in birincil çeyreğinde birinci fazıyla insanımızın hizmetine, ülkemizin hizmetine sunmuş olabilelim. Milletlerarası havacılık sektöründe hava taşımalarında son 10 yılda dünyada ortalama çoğaltma takriben yüzde 5.6. Fakat ülkemizin son 10 yılındaki yükselme yıllık sıradan yüzde 14. Ülkemizde 2002 yılında sektörün bilhassa mali büyüklüğü 2 milyar dolar mertebelerindeyken, 2015 sonu itibari ile 23.4 milyar dolar mertebesine gelmiş. Takriben 11-12 katı. İç-dış hat toplam takriben 174 milyon yolcuya hizmet ettik. Ama bizim beklentimiz, özellikle 1,5- 2 takvim periyotta yani 2018 sonlarında bu rakamın 230 milyonun üzerine çıkacağı. Yan hal böyle olunca özellikle ülkemizdeki, İstanbul’daki havalimanlarının Avrupa’da en çok gelişen birincil 3 havaalanı aralarında yer aldığını da vurgulamakta menfaat var” diye konuştu.

“Dünyanın en büyük yap-işlet-devret modelli projesini gerçekleştirmiş olacağız”
“Biz 90 milyon hedefine yaklaştıkça havalimanının kapasitesini arttıracağız” diyen Arslan, “Havalimanının kapasitesinin artışına paralel olarak da seyahat çoğaltma seyrini izleyip nihai kapasiteye gideceğiz. Başlangıçta nihai kapasiteyi oluşturup bir hareketsiz kapasite, bir milli ekonomide kayıp yaşamak istemiyoruz. 150 milyon gezgin kapasiteli bu havalimanında öngördüğümüz yatırım bedeli 10 milyar euronun üzerinde, 10.2 milyar euro. Biz inşallah işletme boyunca de 22 milyar euronun üzerinde, takriben 25 milyar dolar euroluk da bir kira geliri elde etmiş olacağız. Bu Nedenle de hem yatırım bedeli ile ham elde edilecek kira bedeli ile dünyanın en büyük yap-işlet-devret modelli projesini gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“5 adet Empire State binasına eşit”
Projenin büyüklüğünü dünyadaki yapılardan örnekler ile ifade eden Bakan Arslan, “Bu proje 1 milyon 300 bin metrekarelik bir kapalı terminal binasına sahip. Bunun 5 adet Empire State binasına eşit olduğunu bir kıyas açısından sizlerle paylaşmak isterim. Havalimanının toplam proje alanı San Marino ülkesinin yüzölçümünden daha büyük. 3 buçuk milyon metrekarelik 1’inci bacak toplam inşaat alanı Monako’nun 1.7 katı. Terminal binası inşaatında 180 bin ton donatı malzemesi kullanmış olacağız oysa bu Eyfel Kulesi’nde kullanılan metalin takriben 24 katı. Terminal binasının 450 bin metrekarelik çatısını Roma Collesium alanının yaklaşık 23 katı. İstanbul yeni havalimanının aracısız olarak ya da dolaylı olarak yapacağı istihdamın 2015 yılı için 195 bin ile 225 bin aralığında olacağı öngörülüyor. Yine oluşturacağı ilave hane halkı gelirinin yaklaşık 4 milyar dolar olacağı, Türkiye’nin milli ekonomisine katkısının da ulusal gelirin yüzde 4’ü mertebesinde olacağı raporun sonuçlarında çıkmakta” ifadelerini kullandı.

“Bataklıkları, çukurları doldurarak dünyanın en modern, en büyük, en iyi havalimanını ortaya çıkarıyoruz”
“İşimiz kolay değil” diyerek sözlerini devam ettiren Arslan, “Kömür ocaklarının ve kömür yataklarının olduğu yerlerdeki bataklıkları, çukurları doldurarak dünyanın en çağdaş, en büyük, en iyi havalimanını ortaya çıkarıyoruz. İnşallah 2018’in birincil çeyreğinde de insanımızın hizmetine sunacağız. Dolayısıyla böyle bir ortamda bu şartlarda çalışmanın ne değin şiddet olduğunu bilen Sayın Başbakanımızın ifadesi ile amele bir bakan olarak bu çalışmaların ne kadar güç olduğunu biliyorum ama bizim işimiz, bizim görevimiz Sayın cCmhurbaşkanımızdan, Sayın Başbakanımızdan gördüğümüz, öğrendiğimiz, kesinlikle oysa kuvvet olabilir fakat manâlı olan zorlukların üstesinden gelmektir. Dün akşam İzmir’de de menfur bir olay yaşadık. Orada da şehit verdiğimiz 2 kardeşimiz var, onlara da rahmet diliyorum, ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyorum. Biz yürümeye devam edeceğiz. Her kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın” dedi.
Basın açıklaması ve çalışmalar esnasında Bakan Aslan’a İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Bariz, İGA Havalimanı İnşaat CEO’su Yusuf Akçayoğlu, İGA Havaalanı Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Cengiz, Cemal Kalyoncu, Sezai Bacaksız, Celal Koloğlu, Nazif Koloğlu, Mehmet Nazif Günal eşlik etti. Basın açıklaması sonrasında protokol üyeleri ile birlikte Bakan Arslan, basın mensupları ile birlikte asıl terminal binasını gezdi. Yapımı aralıksız 3’üncü havalimanı inşaatının birincil bölümünün yüzde 40’lık kısmının tamamlandığı belirtildi.

Ahmet Faruk Sarıkoç – Emrah Kuş 

 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuşturBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ