Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur? - TurkMynet.Com Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur?
21.02.2019 - Mynet Sohbet Portalı & Turkmynet.Com

Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur?

  • Kadın - Yaşam
  • 02 Ocak 2017
  • Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur? için yorumlar kapalı
  • 23 KEZ OKUNDU
Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur?
Reklam
Rate this post

Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur? Akne vulgaris , kıl folikülü ve buna tabi yağ bezlerinin iltihabı bir hastalığıdır.Hastalık kendini komedonlar,(siyah nokta şeklinde açık veya beyaz nokta şeklinde kapalı )papül,püstül ve nodül denen iltihabi süreçler şeklinde gösterir.Hastalık en fazla yüz,boyun,omuzlar,sırt,göğüs gibi seboreik alanlarda yani yağ salınımının yüksek olduğu alanlarda yerleşir.

Aknenin oluşumunda böylece fazla etken rol oynamaktadır.Hormonal aktivasyon ,yağ bezi salgısı artışı,kıl diplerindeki mikroorganizmalar (Propionibacterium acnes )ve kıl diplerindeki kalınlaşma bu faktörlerin en önemlileridir.Bunun yanında genetik yatkınlık,çevresel etkenler ( fena hijyen gibi )ara sıra de besinler akne oluşumunu tetikler.

Akne vulgaris nedir ve nasıl oluşur?

Akne vulgaris

Akne, erginlik çağında görülmekle birlikte her yaşta olabilir.Lezyonlar genelde 12-14 yaş arasında başlar ve en yoğun olarak 16-19 yaş aralarında görülür.Bazen 10 yaş civarında da başlayabilir.İnsanların hemencecik hepsinde yaşamı boyunca eksik ya da fazla sayıda akne vulgaris lezyonları çıkar .Hastalık ara sıra kadınlarda hormonal etkilere tabi olarak 20-30 yaşları arasında ve ardından da devam edebilir.

Akne birçok birey göre fizyolojik bir süreç olarak algılansa da çare edilmez ve kontrolü yapılmazsa önemli kalıcı izler bırakabilir. Oluşturduğu klinik görüntüler ,gençlerde dismorfobik reaksiyonlara (görsel kusurlarını abartı hastalığı) ve daimi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

Akne, yukarıdaki faktörler yanında başka nedenlerle de oluşabilir.Bazı ilaçlar akneye yol açabilir.Lokal ya da sistemik kortizon tedavileri,tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,epilepside kullanılan kimi ilaçlar ,hormonal ilaçlar,iyod ve bromür gibi halojen ilaçlar akneye yol açabilir.

Günümüzde sık görülmeye başlayan diğer akne de kozmetik aknedir.Yağ salınımı artıran ,kıl foliküllerini tıkayan ve bilinçsizce kullanılan kozmetik ajanlar akneye yol açabilmektedir. Akne ekskoriye denen form ise genellikle psikolojik sorunlu gençlerde görülür.Akne lezyonları kişi göre oluşturulur.Akne ekskoriye tedavisinde dermatolojik ajanların yanında psikolojik teşebbüs gerektirir.

Mesleki akne ise ,kimi ajanlara maruz kalan iş gruplarında görülür.İşi esnasında klorinize hidro karbonlar.endüstriyel çözücüler ,kömür zift türevleri ,vazelin ve yağlar gibi maddelerle temas edenlerde akne leyzonları sık görülür. Cushing hastalığı,polikistik over sendromu gibi endokrin bozukluğu olan kişilerde de iç salgı bezleri aknesi dediğimiz akne varyantı oluşur.

Akne Vulgaris bir hastalıktan çok yaşamın bir evresinde geçirilen klinik bir süreçtir.Bu süreç hafif,orta,ağır şekilde geçirilebilir.Yapılacak şey bu süreci en hasarsız iz bırakmadan geçirebilmektir.Bu süreç ara sıra uzun sürebilir ve katlanma gerektirebilir. Her bireyin akne lezyonları ayrı olduğu gibi,her bireyin tedavi si de farklıdır.Mutlaka bir deri hastalıkları uzmanı ile bağlantı kurulmalıdır.

Uzm. Dr. Birsen ERGUS

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ