17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Asgari ücret belli oldu

Asgari ücret belli oldu
Rate this post

Minimum Vergi Tespit Komisyonunun son toplantısı, Alıştırma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Bakan Müezzinoğlu, buluşma sonrası yaptığı açıklamada, “Bir taraftan işverenimizin dünyayla rekabetteki gücünü koruyan ve destekleyen manzara açılarıyla, dahası da alınteri döken, emeğinin karşılığını helal rızık olarak yerine götürmek isteyen kardeşlerimizin adalet ve hukukunu geliştirebilmek, onların standartlarını yükseltebilmek ve bu ikisi aralarında dengeyi sağlayabilmek fazla kolay yok. Hele hele bugün son dönemde yaşadığımız konjonktür nedeniyle. Işçi kardeşlerimizin de fazla mutlu olamadığı, yine işverenin de çok mutlu olamadığı bir bakan olarak benim de çok mutlu olamadığım ama sonuç olarak yarınlarımızın huzurlu, güvenli, istikrarlı ve başarılı geçebilmesi için paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız, paylaşarak daha büyük başarılara yürüyeceğimiz bir yolculuğu yapma gayretiyle olabildiğince müşterek karar vermeye çalıştık” diye konuştu.

“Gönlüm arzu ederdi ancak emekçi kardeşlerimiz adına Türk-Iş’in de burada imzası olmasını fakat başaramadık”
Dün gece geç saatlere değin çalıştıklarını söyleyen Müezzinoğlu, “Üçlü imzanın ardındaki bir bakan olarak fazla koştum. Gönlüm özlem ederdi ki emekçi kardeşlerimiz adına Türk-Meslek’in de burada imzası olmasını ama başaramadık. bu nedenle üzgünüm. İşverenin de zorluklarını anlayarak bu zorluklarda tekrar ülke koşullarının imkanlarının değerlendirilmesi çerçevesinde onlara da katkılarından nedeniyle teşekkür ediyorum. En Düşük ücret kararını işverenle birlikte imzalayabildiğimiz için onlara teşekkür ediyorum. Üçlü yapamadığımız için de üzüntülerimi tasvir etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Brüt en düşük ödenti bin 777 lira 50 kuruş, neti bin 404 lira”

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Asgari ücretin tek defada yılbaşından itibaren 1 Ocak itibariyle yılın geneline iki kademeli olmamasına karar verdik. Hükümet olarak ve patron talebi de iki aşamalı olması istek ediliyordu. Biz bütçe planlamasında da iki aşamalı yapmıştık. Fakat emekçi kesiminden ve Türk-Iş’ten gelen istek bir defa yılın tamamında olsun talebini değerlendirdik. En azından bu taleplerini yerine getirmiş olmanın da, onlar namına katkı maddesi sağlamış olmanın da huzurunu kendi adıma tanımlamak isterim. Bir defada olacak. Hükümet olarak bütçe planlaması yaparken enflasyonu 6,5 olarak hesaplamıştık. En Az ücretteki yükselme oranını yüzde 8 olarak karara bağladık. Bu çerçevede brüt en az ücret bin 777 lira 50 kuruş, neti bin 404 lira. Yaklaşık bin 300’e 104 lira ilave ve sene her tarafında ödenecek bir rakam geldi. Bu evli ve 3 çocuklu bir çalışanımız için takriben net bin 500 lira gibi bir rakama denk geliyor. Eksik veren samimi olarak, fazla veren maldan. İnşallah malımız çoğaldığında fazla veren kısmını da çözeriz fakat alınterinin bereketine inanan biriyim. İnşallah emekçi kardeşlerimiz de alınterinin bereketiyle geleceğe umutla ve güvenle yürüyeceklerdir. İşverenden de isteğimiz şu; dünya konjonktürü ve olumsuzluklara katiyen teslim olmadan zorluklar yeni yeni fırsatlar doğurur. Bu zorlukları dünyanın her noktasında rekabet edebilecek bir dinamizmle aşmalarını, aşabileceklerine inanıyoruz. Bizim kuvvetli bir girişimcimiz var, deneyimli bir yatırımcımız ve sanayicimiz var. Önümüzdeki dönemde inşallah istihdamın da arttırıldığı, ekonominin büyüdüğü, ihracatın arttığı, dünyayla rekabette iddialı bir ülke olma sürecimizi de daha güçlü halde devam ettireceğiz.”
 

Goncagül Özcan

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ