04.03.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Bakandan emekli ikramiyesi müjdesi

Bakandan emekli ikramiyesi müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı bir televizyon programda ekonomiye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ağbal, emeklilik ile ilgili yapılacak düzenlemelere değinerek, “30 yıldan daha fazla süre ile çalışan devlet memurları Anayasa Mahkemesi kararından sonradan kaç sene çalışmışlar ise o yıla tekabül eden emekli ikramiyesini alabilecekler. Geçmişte emekli olup ta 30 yıldan pozitif çalışanların emekli ikramiyesinin nasıl ödeneceği konusuydu. Bu konuda vatandaşların başvurusu üstüne hak da aralıksız bir süreç var. Biz yargıda devamlı sürecide dikkate alarak bir hukuki düzenleme yapmak istiyoruz. Şuanda Genel Komite’da. Bu yapmış olduğumuz düzenleme ile geçmişe dönük hangi yılda emekli olunmuşsa olunsun bir şekilde 30 yıldan fazla çalışılmışsa kişiye doğrudan doğruya emniyet kurumuna müracaat etmesi halinde emekli ikramiyesini vereceğiz. Takriben 400 bin emeklimizi ilgilendiren bir düzenleme. 31 bin vatandaşa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yargı kararına alt olarak ödemeleri yaptı. Geride kalan manâlı sayıda vatandaşımız ile ilgili ödemeleri de yapacağız” şeklinde konuştu.

“Yüzde 30’luk artışı dikkate bölge bir egzersiz yapacağız”
Bakan Ağbal, en az ücrete ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Bütçemizde 7.8 milyar liralık bir tahsis ön gördük. Bu 2016’dan devamlı ödemeleri de kapsıyor. Hesaplamalarımıza tarafından 2017 yılında minimum ödenti desteğini devam ettirmemizin 12 aylık maliyeti 7.8 milyar lira. Önümüzdeki günlerde ne kadar bir en düşük aidat desteği vereceğimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Meslek verenden öte yaklaşık 14 milyon çalışanımız var. Bu düzenlemeden 9 milyonun üstünde çalışanı istihdam eden meslek verenimiz yararlanacak. 2016 yılında en düşük ücrete yüzde 30 zam gelmişti. 2017 yılında asgari vergi desteği verirken yüzde 30’luk artışı dikkate alan bir alıştırma yapacağız.”

“Bankalarımız işletmelerimize kredi verdiklerinde karşılaşabilecekleri riski define olarak biz üstleniyoruz”
Define Müsteşarlığı tarafından Kredi Garanti Fonu’na 25 milyar lira tutarında bir bakdi teminat veriliyor” diyen Bakan Ağbal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu nakdi teminat bir uçtan bir uca bankalarımız önümüzdeki süreçte bütün işletmelerimize takriben 250 milyar lira tutarında kredi açma imkanına kavuşuyor. Burada yapmış olduğumuz düzenlemenin getidiği üstünlük ne? Bankalarımız işletmelerimize kredi verdiklerinde karşılaşabilecekleri riski define olarak biz üstleniyoruz. 3 takvim bir süreçte halk maliyesine 17.5 milyar liraya değin varan bir maliyet geliyor. Bu düzenlemenin ekonomide getireceği etki fazla manâlı.”

“Bankalarımız geçmiş sicil kayıtlarında bulunan bir takım olumsuz kayıtları dikkate almadan bu kayıtları kullanmadan direkt müşteriye kredi kullandırabilecek”
Bakan Ağbal, sicil affına değinerek, “Sicil dediğimiz konu bankalar, finansman kuruluşları bir esnafımıza kredi verirken geçmişte fakat bankalarla olan ilişkilerine bakıyor. Kayda Değer bir düzenleme yapıyoruz. Düzenlemede bankalarımız geçmiş sicil kayıtlarında yer alan bazı olumsuz kayıtları dikkate almadan bu kayıtları kullanmadan doğrudan doğruya müşteriye kredi kullandırabilecek, bankacılık işlemeleri yaptırabilecek. Burada şart şu bu durumda olan vatandaşımız yada esnafımız geçmişten kalan borçlarını yeniden yapılandıracak yada 6 ay içinde bunları ödeyecek” açıklamasında bulundu.

“Bir engelli vatandaşımıza bakan yakın akrabasına biz bu desteği veriyoruz”
Bakıma muhtaç engellilere yönelik düzenlemeye ise Bakan Ağbal, “Hükümetimiz döneminde engelli vatandaşlarımıza yönelik fazla sayıda sosyal programı hayata geçirdik. Engelli vatandaşlarımızın bakımı için bütçeden destek veriyoruz. Takriben 400 bin vatandaşımız yıllık 6 milyar liralık bir bütçe ile bu imkandan yararlanıyor. Bir engelli vatandaşımıza bakan yakın akrabasına biz bu desteği veriyoruz. Takriben asgari ücret düzeyinde bir takviye” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Ağbal, kişisel emeklilik ile ilgili teknik bir düzenleme yapıldığını kaydederek, “Gerekli kişisel emeklilik sistemleri yaygınlaştırılıyor. Bu sistem Türkiye’de tasarruf oranlarının yukarıya çekilmesi için son derece manâlı bir katkı maddesi yapılacak” dedi.

“At yarışlarının da varlık fonuna devredilmesi var”
Bakan Ağbal, Milli Piyango’nun varlık fonuna devredilecek olmasına ilişkin şunları kaydetti:
“Varlık fonu ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Varlık fonunu kurarken zaman içinde bazı varlıkların devrini ön gördük. Burada kamuoyunda öne çıkarılan konu milli piyangonun lisansının varlık fonuna devredilmesi. Halbuki Kanun Hükmünde Kararname’de At Yarışları’nın da varlık fonuna devredilmesi var. İkisini bir bütünüyle göz önünde bulundurmak gerekli. Amacımız Ulusal Piyango lisansı ve Beygir Yarışları lisansını Türkiye Varlık Fonu’na atamak suretiyle burada bir varlık meydana getirmek. Bu fonu kurtuk, bir kaynak oluşturacağız. Onu uygulamak suretiyle Varlık Fonu’nun amacına ulaşacağız.” 

Benan Özben

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ