29.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Batarya teknolojisinde yeni dönem

Batarya teknolojisinde yeni dönem
Rate this post

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Nanokompozit Batarya

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada geliştirilen nanokompozit malzemeler yeni cins cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılabilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Araç Gereç Bilimi ve Mühendisliği Bölümünce yürütülen çalışmada kil ve kumun hammaddesi olan silika (silisyum dioksit), nanoteknoloji ile bir araya getirilerek, elde edilen nanokompozit (birbirinden öbür iki veya daha pozitif malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen) malzemeler yeni nesil cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılabilecek.

Proje Yürütücüsü OMÜ Araç Gereç Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Engin Burgaz yaptığı açıklamada, üniversitenin bilim Araştırma Projesi (BAP) zarfında nanoteknoloji (metrenin milyarda birinin kullanıldığı teknoloji) ile kompozit malzemeler geliştirdiklerini söyledi.
Sanayinin çoğu alanında kullanılmak üzere polimer (fazla parçalı) nanokompozit araç gereç üretmeye başladıklarını bildiren Burgaz, şunları aktardı:

“Fazla parçalı bambaşka cins malzemeler (polimerik nanokompozit) geleneksel mikro ve makro kompozitlere oranla nispeten yüksek özellikler gösteriyor. Günümüzde adi metal ve metal alaşımların yerine değişik yapılara sahip kompozit malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak, kompozit malzemelerin endüstrideki önemi artan bir şekilde artmaktadır. Dolayısıyla, üstün ve istenen özelliklere sahip ayrı matrislere ve yardım elemanlarına sahip kompozitler geliştirilmektedir. Bu kapsamda kil ve kumun hammaddesi olan silika (silisyum dioksit) kullanarak elde ettiğimiz nanokompozit malzemeleri yeni tür cep telefonları ve tablet bilgisayarların bataryalarında kulanılacağız. Günümüzde kullanılan lityum iyon polimer bataryalarda katı elektrolit araç gereç olarak kullanılmasını öngörüyoruz.”

‘Bataryalar ısınmaya, patlamalara ve yanmaya aleyhinde dirençli olacak’

Polimerik nanokompozit malzemelerin en son geliştirilen kompozit malzemeler grubunu oluşturduğuna dikkati çeken Burgaz, geliştirdikleri malzemelerin bataryalarda kullanılabilmesi için elektronik mühendisleri ve sanayicilerle işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Günümüzde kaynakları her geçen gün eksilen doğal malzemelere alternatif durumundaki polimer nanokompozit malzemelerin yaygın bir başvuru formu alanına sahip olduğunu vurgulayan Engin Burgaz, şunları kaydetti:

”Polimerlerin işlenme kolaylığı, mekanik davranışları, elastik yapıları ve düşük yoğunluğa sahip olmaları manâlı avantajlarıdır. Geliştirilen kompozit malzemeler daha fazla elektronik elemanlar, otomotiv sanayi, uçak sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Bizim yaptığımız malzemenin yeni tür cep telefonu ve tablet bilgisayarların bataryalarında kullanılmasını öngörüyoruz. Oysa bunun için bu sektörde etkinlik belirten sanayicilerimizle ve elektronik mühendisleriyle de birlikte yol almak istiyoruz. Sanayicilerimizle bir araya gelerek ürünümüzü dünyaya sunmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz malzeme katı elektrolit malzeme olarak kullanıldığı için bataryalarda ısınmanın, patlamanın ve yanmanın önüne geçecek. bununla birlikte fazla daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak.”

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ