18.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Çavuşoğlundan kritik Rakka açıklaması

Çavuşoğlundan kritik Rakka açıklaması
Rate this post

Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi Toplantısı dahilinde Suudi mevkidaşı Adel bin Ahmed Al-Jubeir ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmenin peşinde Al-Jubeir ile birlikte iki taraflı basın açıklamasında bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi mekanizmasının, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin bir üst seviyeye çıkarıldığının göstergesi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bu mekanizma ile birlikte 2 ülke arasındaki birçok konunun daha ahenkli bir şekilde ele alınacağını ve çoğu alanda işbirliklerinin daha da güçlendirileceğini açıklama etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesine ilişkin bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, faydalı bir görüşmenin olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Suriye’de bundan sonraki maksat Rakka operasyonudur. Rakka operasyonunun da başka terör örgütleri ile yok, doğru kişilerle yapılması gerekiyor. Biz başından beri Rakka operasyonuna, bölgesel ülkeler olarak ve koalisyonun içindeki ülkeler olarak özel kuvvetlerimizi devreye sokabiliriz, sokmamız gerekiyor. Arazide de rakip güçlerle, ÖSO ile işbirliği yapmamız gerekiyor. DEAŞ gibi bir terör örgütü ile mücadelede diğer terör örgütlerine bel bağlamamamız gerekiyor. Onlara güvenmemiz gerekiyor. Aksi takdirde Suriye’nin geleceği için çok ciddi kusur olur. Bir önceki yönetime, Türkiye olarak biz bunu anlatmaya çalıştık lakin maalesef sözümüzü dinletemedik. PYD/YPG gibi sadece ideolojisi farklı, hedefleri bakımından DEAŞ’tan öbür olmayan bir terör örgütüne yardım verildi. Bu da bizi üzmüştür. Suriye’nin geleceği açısından fazla güvenli olmayan bir adım olduğunu da söyledik. Biz bütün bu şehirlerde ve genel anlamda, DEAŞ ile uğraş konusunda ABD ile işbirliği yapacağız. Bundan sonraki mücadelemizin daha etkili olacağını ve DEAŞ’ı kısa zaman içerisinde Suriye ve Irak’tan temizleyebileceğimize inanıyoruz.”  

İlker Turak

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ