18.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Cerablusta DEAŞin izleri siliniyor

Cerablusta DEAŞin izleri siliniyor
Rate this post

Cerablus kentinde takriben 2.5 sene kontrolü elinde bulunduran terör örgütü DEAŞ, kendi kurallarına kadar yönettiği kentte yargıladığı insanları işkencelerin arkasında infaz ediyor ve bu şahısların başlarını şehir halkı meydanındaki çubuklarda sergiliyordu. DEAŞ’in kelle astığı demir çubuklar, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK ile birlikte girdiği kentte kontrolü iyice ele geçiren Bağımsızlık Suriye Ordusu askerleri ve alan insanı tarafından söküldü. Kentteki DEAŞ döneminden kalma yazılar ve siyah boyalar da siliniyor. Duvarlar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri ekipleri kadar boyanıyor.

DEAŞ’in eski cefa yerinde şehit Halis Özdemir devlete ait
DEAŞ’in gaddarlık yeri olarak kullandığı yerlerden olan bir kamu binası şimdi mektep olarak kullanılıyor. Türkiye’nin de desteği ile baştan onarılan okulda yüzlerce öğrenci eğitim görüyor. Ilk, orta ve lise düzeyindeki okullar, Gaziantep Büyükşehir ve Gaziantep’teki kurum ve kuruluşların desteği ile eğitim ve öğretime hazır hale getirildi. Cefa yeri olduğu döneme ait tüm izlerin silindiği okulun bahçesinde derhal ise 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir’in devlete ait ile Türk ve Suriye bayraklarının bulunduğu tabela yer alıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan tabelada, “Ahmet Selim Mualla Lisesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi göre Cerablus şehitleri ve Türkiye 15 Temmuz şehitleri anısına yaptırılmıştır” ifadesi yer alıyor.

Su ve elektrik de Türkiye’den
Fırat Kalkanı Harekatı ile Türk askerinin girdiği Cerablus’ta yıkılan yerlerin yapımı, bakım ve onarımı veya ihtiyaç maddelerinin sağlanması gibi bütün çalışmalarda Türk millet kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin izi yer alıyor. Okulların onarımının yanı sıra kentteki tek çocuk parkı da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan yapıldı. Okullarında bitmiş hayata sarılan ve savaş psikolojisini üzerinden atmaya başlayan çocuklar, parkta da doyasıya çocukluklarını yaşıyor. Kente elektrik ve su da Türkiye’den veriliyor.

Cerablus’un tek hastanesi de Türkiye Afiyet Bakanlığı göre onarılırken, içerisindeki ekipman ve teçhizatlar da yine Sağlık Durumu Bakanlığı kadar temin edildi. Suriyeli gönüllü doktorlar kadar hastalara bakılan hastanede Ankara, Gaziantep gibi öbür illerden Türk 112 ve UMKE ekipleri ödev yapıyor. Acil durumlara müdahale eden Türk sağlık ekipleri gün boyu nöbet tutuluyor.
Kentteki Hak Sarayı ise yeniden Türkiye’nin desteği ile bakımdan geçirilip onarılıyor. Yaşanan çatışmalar sebebiyle hasar görebilen kısımları onarılan Hak Sarayı’ndaki duruşma salonlarının da hazırlanmış ışık halkası getirilmesi için bakım ve yenileme çalışmaları Türk Devleti’nin desteği ile sürdürülüyor. Yeniden Türk Devleti’nin desteği ile karakol ve karargah olarak kullanılan binalar da onarımdan geçiliyor.
DEAŞ’in cezaevi olarak kullandığı bina ise tekrar cezaevi olarak kullanılıyor. Çatışmaların olduğu dönemde büyük zarar görebilen hapishane, ısınma ve imkanlar açısından da engebeli koşullarda hizmet veriyor. ÖSO askerleri cezaevlerinin durumunu göstererek, Türk yetkililerden destek istedi. 

Lider Olgun – Serhat Demir
 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ