18.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

CHPli Selin Sayek Bökeden anayasa teklifi

CHPli Selin Sayek Bökeden anayasa teklifi
Rate this post

CHP Merkez Idare Heyeti (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Türkiye Büyük Irk Meclisi’nde toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ise MYK’nın gündemini TBMM Basın Buluşma Salonu’nda düzenlediği toplantıyla paylaştı.

MİT’e ait destek TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada hakkındaki mütalaasını ifade eden Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yeşilkaya’nın, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “devletin güvenliği veya iç ya da dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla sıcacık kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istediğine değinen Böke, “Bir hukuk garabetinin çok ötesinde bir şey açıklama ettiği için de çok büyük tartı taşıyor. Basın özgürlüğü meselesini hukuka taşımayı kendine ödev edinmiş bir siyasi anlayıştan karşılanıyor. Bir hukuk garabeti çünkü dokunulmazlığın kaldırılmış olan fezlekeden değil, fezlekesi değiştirilmiş olan yeni bir davadan dolayı bu suç oluşturan isteniyor” diye konuştu.

“BİZ CHP OLARAK MİLLETVEKİLİMİZİN YANINDA, ARKASINDA VE BERABERİZ”

Böke konuşmasına şöyle devam etti:

“Meclis çatısı altında şuanda tartışılan anayasa teklifine CHP’nin neden karşısında çıkıyor olduğunun çok dobra dobra somut bir örneğini yaşıyoruz burada. Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasası bakiyken hala bir demokratik hukuk devletinden laf ederken hala bağımsızlık şartsız milletindir yazısının aşağıda bizler halk adına siyaset yaparken birileri bu rejim değişikliği girişiminden yiğitlik almış gözüküyor. Birde bu rejim değişikliği gerçekleşirse hukuk vatandaşlarına nasıl zulümler yapacak. Nasıl bir hukuksuzluk, pervasızlık ve nasıl bir keyfiyet düzenine savrulduğumuzun en maddesel örneğini bu sabahleyin bir kere daha yaşadık. İtirazımız, isyanımız bu yüzden, haykırışımızdan, demokrasi, hukuk, cumhuriyet dememiz bütün da bu yüzden. Sevgili Enis Berberoğlu bu gelişmeyle ilgili şunu ifade etti: ‘Bin tane Enis Berberoğlu feda olsun. Lakin yeter ama cümbür cemaat TBMM’de tek adam rejimine aleyhinde neden direndiğimizi daha iyi anlasın’ diyor. Bende onun yol arkadaşı olarak benzer cümleyi ifade ediyorum. Biz CHP olarak milletvekilimizin yanında, ardındaki ve beraberiz. Yaratılmaya çalışılan nefret iklimine teslim olmayacağımız gibi kimsenin de bu nefret edilen şey iklimiyle teslim alınmasına asla müsade vermeyeceğiz.”

Anayasada açık açık anayasa değişikliği tekliflerinin oylamalarının kapalı yapılması gerekliliğinin yazdığını gösteren Böke, “Göz göre kadar açık oy kullanılıyor. Anayasa dobra dobra yok sayılıyor. Bu hoşgörüyle iş yapanların yazacağı yeni bir anayasadan bu ülkeye katiyen hayır gelmez” ifadelerini kullandı.

Rejim tartışmalarına değinen Böke, hükümete çağrıda bulunarak, şunları kaydetti:

“Gelin bu tüzük teklifini süre kaybetmeden meclisten çekin, lütfen gerekiyorsa kenara çekilin yarattığınız tahribatı tamir edecekler gelip bu işi düzeltsinler. 14 yıldır yorduğunuz Türkiye ekonomisi bir siyasi macerayı daha kaldırabilecek güçte yok. Bu kantar bu sıkleti çekmez. Dün Merkez Bankası bir müdahale yaptı. 1,5 milyar dolar dövizi piyasaya bıraktı. Etkisi 15 dakika sürdü. 15 dakikada 1,5 milyar dolar eridi TL bedel kaybetmeye devam etti. Türkiye’nin içine girmiş olduğu bu hesaplı bunalımın nedeni siyasidir. Türkiye her tarafta bir demokrasi olma kararlılığı sergilemeden OHAL ve rejim değişikliğinden vazgeçilmeden adil etkili bir ekonomiyi sağlayacak reformlar yapılmadan bu meslek çözülemez. Ne yapılması gerektiği çok aşikar. Israr edilenden vazgeçilmesi gerekiyor. Ülkemizi de cumhuriyetimizi de bu ekonomiyi de geleceğimizi de sokakta bulmadık. Çekileceksiniz ne gerekiyorsa biz yapmaya hazırız. Ne yapılması gerektiğini de biliyoruz. Türkiye her anlamda bir yol ayrımında ya demokrasi güçlendirilecek daima beraber zenginleşeceğiz kalkınacağız ya da bu teklifle kurulacak tek adam rejimiyle hep beraber fakirleşeceğiz. Bugün önümüzdeki günlerde mecliste yapılıyor olan oylamalar cumhuriyetimizle ilgili oylamalardır. Sadece meclisin kendi varlığını oylayan bir oylama değildir bu. Bu oylama 80 milyonun geleceğini, refahını, cebini ilgilendiren açık bir oylamadır. Bize düşende Türkiye’nin topyekun bir mücadeleyle devrimle kurmuş olduğu Cumhuriyeti el kaldırıp indirerek değil edeceğini sananlara karşısında hatırlatma yapmaktır. Karşınızda tercihi kalkınmadan olan, özgürlükten olan, umuttan yanlamasına olan Türk Cumhuriyetine ve Türkiye demokrasisine canla başla sahip çıkacak olan fikri serbest vicdanı serbest milletvekilleri ve o milletvekillerinin kendilerini temsil etsin diye Meclise göndermiş olan milyonlar var onları bulacaksınız.”

Böke, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bur soru üzerine Böke, “Ülkenin içeride ve dışarıda bunca sorunu varken bu sorunlar eğer iktidar ve muhalefet aralarında bir dere molasıyla görüşüldü diye düşünüyorsak bu işi ciddiye almamak anlamına kazanç. Yapılan çay içme ziyaretinin Türkiye’nin ehemmiyetli meselelerini konuşmak için bir zemin olarak değerlendirmek demokrasinin özünü anlamaktan çok uzak bir teşebbüs olacaktır. Bugün konuşmamız gereken manâlı şey anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin yarınını belirleyecek olan buradaki oylamalar” dedi.

MHP’nin AK Parti’ye neden takviye verdiğinin sorulması üstüne Böke, “Bu meselelerin artık bir parti meselesi olmadığını Türkiye meselesi olduğunun altını çizmek istedim bugün. Fikri özgür vicdanı bağımsızlık vekiller derken bu vekillerin yalnızca CHP ile sınırlı olmadığı düşüncemi de vurgulamak isterim. Biliyoruz ancak Cumhuriyeti düşünen, demokrasiyi düşünen, hukuka inancını koruyan fazla temsilci olduğunu görüyoruz. Umuyorum fakat onların arasından da vicdani ve fikri hür olan ve Türkiye’nin kalkınması için, özgürlüğü için uğraş verecek olan fazla insan var” şeklinde konuştu.

Pelin Üzek – Ahmet Umur Öztürk

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuşturBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ