17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Depremzedelere ev müjdesi

Depremzedelere ev müjdesi
Rate this post

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, beraberinde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve öteki yetkililer ile birlikte, zelzele bölgesinde ziyaretlerde bulundu. Depremden maksimum etkilenen yer olan Yukarıköy’e de gelen Kaynak ve beraberindekiler, AFAD’ın koordinasyon tırında yetkililerden kısa toplantı aldı.

Kaynak, daha sonra da değerlendirmelerde bulundu. 5.3 ve 5.2 büyüklüğündeki depremlerden bölgede 21 ikâmetgâh yerinin etkilendiğini andıran Kaynak, “Bu bölgede 8 bin 500’den artı vatandaşımız yaşıyor. Lakin depremden etkilenen 2 bin ile 2 bin 500 vatandaşımız var ki; bunlar değişik şekillerde etkilendi. 8 yaralımız var, ama diğer 2 binden fazla vatandaş da irili ufaklı sarsıntılardan etkilenerek evlerine, hayvanlarının ağıllarına giremiyorlar. Yaralılardan birinin tedavisi devam ediyor. Bir yaralımız ise hastaneye her yerde intikal etti. Bunların da hayati tehlikesi yok Allah’a hamd olsun. Fakat diğerlerine göre durumları daha ağır. Depremin olduğu gün hemen AFAD kriz planımız çerçevesinde, sayın Valimizin Bakanlığında oluşturulan kriz merkezimiz çalışmalarına başladı. Ankara’dan AFAD başkanımız ekipleriyle beraber buraya geldiler. O günden beri de çok çabuk bir alıştırma yapılıyor. Kızılay Teşkilatımız geldi. AFAD ve Kızılay önce çadırları kurdular. Ama hava şartlarının herzamanki üstü olmasından nedeniyle, belki bu da Türkiye’de bir birincil, depremin hemen akabinde daha konforlu yaşama imkanı veren konteyner evleri kurmaya başladılar. Bugün itibariyle 200 konteynere ulaşmış olacağız. Fakat çok kısa bir sürede, 3-4 gün içerisinde bütün bölgede 500 konteynere ulaşmış olacağız. Zaten hemen şimdi de söyledim toplam ağır hasarlı bina sayısı 501. Dolayısıyla her hane her aile kendisine ait bir kasten konteynerde çok kısa bir sürede yaşamaya başlayacak” dedi.

KONUT MÜJDESİ

Depremzedelerin evlerini de bitmiş inşa edeceklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Hemen depremden en çok zarar gören Yukarı Köydeyiz. Civar köyleri de gezdik. Ağar zarar gören 4 camimiz ve ahırlar var. 501 ağır hasar görebilen ev var, bunların yanına az zarar görenler de var. Valiliğimiz hasar tespit çalışmaları önümüzdeki Cumartesi günü tamamlayacak ve bize ulaştıracak. Biz de fazla kısa bir sürede, kendi doğal mimarisine uygun, kendi doğal materyalleri ile bu evlerin tamamını yeniden inşa edeceğiz Allah’ın izniyle. Havaların düzelmesinden itibaren, Nisan ayında evlerin yapımına başlayacağız. Bugün, burada yaşamış insanlarımızın eksikleri gedikleri var mı, bunlara bakalım, acele ihtiyaçları var mı bunlara bakalım diye geldik. Zaten ilk günden itibaren hem yatak battaniye gibi ihtiyaçlar, ayrıca öteki yiyecek ihtiyaçları tedarik edilmişti. Diğer kalanlar da bugün itibariyle işlenmiş olacak. AFAD Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve civardaki öteki illerle burada. Diğer bütün kurumlarımız buradalar. Sayın Valimize de sordum, Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız buradalar. Onlar da psikologlarıyla, kılavuz öğretmenleriyle buradalar. Ayrıca bu çerçevede 500 bin TL AFAD’dan ivedi ihtiyaçlarda kullanılmak üzere biz peşin para gönderdik. 1 milyon 50 bin TL’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın talimatlarıyla gönderildi ve dün o da ulaştı. Parayla halledilecek işler kolay. Allah inşallah insanlarımıza can zayiatı vermez. Emrindeki hepimizi düşündüren hadise artçı sarsıntıların devam etmesi. Bunun ne zaman biteceğini kimsenin öngörmesi mümkün değil. Halkımız da haklı olarak benzer endişeyi taşıyor. Evleri az hasarlı da olsa belki hiç zarar da olmasa evlerine girmiyorlar. Bunun için de insanlarımız daha konforlu şekilde kendileri belirlenmiş oluncaya değin, kendileri rahat edinceye kadar psikolojik olarak kendilerini hazır hissedinceye dek biz bütün köylerde konteyner evlerde onları misafir edeceğiz. Konteyner evlerimiz minik bir mekan olmasına rağmen ıslak hacimleri, tuvaletleri, duşları, ısıtıcıları var. Kızılay ile az önce konuştuk. 200 mutfak seti getirmişler. Onları tamamlayacağız ve bütün ailelere vereceğiz. Dolayısıyla hem sağlıklarını, keza diğer barınma ihtiyaçlarını, ayrıca de gıda ihtiyaçlarını gidermiş olacağız. Nisan ayı gibi, hava artları uygun olursa ondan önce de tekrar insanlarımızın konutlarını yapacağız, camilerini yapacağız. Zarar gören ahırlarını yapacağız. Varsa okullarını, bunun dışında diğer ihtiyaçlarını da gidereceğiz” diye konuştu. Artçı sarsıntılar sebebiyle okulda eğitim verilip verilemeyeceğiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Kaynak, “Bu süreçte de biz buraya sahra okulları kurarız ve daha kuytu bir şekilde eğitim ihtiyaçlarını başlatırız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kızılay’ın mobil mutfak tırını ziyaret ettikten sonradan, kendisini bekleyen vatandaşlarla görüştü. Vatandaşların soğuk hava ile ilgili sorularını yanıtlayan Veysi Kaynak, bu akşam elektrikli sobaların dağıtılacağını söyledi. Kaynak, kendisinde tablet isteyen bir çocuğa da tablet gönderme sözü verdi.

Gürkan Uyumlu – Murat Yüksel

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ