17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Diyanetten “Çocukluk Döneminde Mahremiyet” eğitimi

Diyanetten “Çocukluk Döneminde Mahremiyet” eğitimi
Rate this post

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 ilden gelen 250 din görevlisine, hadis ve ayetlerle desteklenen “Gizlilik Bilinci ve Çocukluk Döneminde Gizlilik Eğitimi” verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Doç. Dr. Huriye Martı göre 81 ilden gelen 250 din görevlisinin bilgilendirilmesine yönelik “Gizlilik Bilinci ve Çocukluk Döneminde Mahremiyet Eğitimi” konulu bir seminer düzenlendi.

Martı, din görevlilerine, mahremiyete dair sınırların, yalnızca insan aklının ve beşeri hukukun yok bununla birlikte ilahi iradenin de müdahale ettiği, koruduğu, korunmasını istediği ve çiğnendiğinde cinayet öngördüğü sınırlar olduğunu anlattı.

 “Aileler, mahremiyet eğitimini atlıyor”

Martı, birçok vakit mahremiyet eğitimlerinin aileler kadar atlandığına uyarı çekerek, gizlilik eğitiminin erken dönem çocukluk evresinde verilmesi gerektiğini söyledi.

Çocuğa iki yaşından itibaren bedeninin özel bölgelerinin öğretilmesini, bu konuda anne babaların da alıngan olması gerektiğini ve özel alan ihlallerinde tepki vererek, onun da tepki vermesi gerektiğinin çocuğa öğretilmesi gerektiğini anlatan Martı, “Çocukla birlikteyken gizlilik ihlali içeren durumlarla karşılaşıldığında, çocuğun duyacağı şekilde bunun içten olmadığına dair dinç tepkiler verilmelidir” dedi. 

Martı, çocuğun soyunma ve giyinmede yalnız olması gerektiğini, anne babaların çocukların elbiselerini herkesin içinde değiştirmemesi ve kimsenin görmediği bir ortamda giyinmesinin sağlamaları gerektiğini ifade etti. 

“Mahrem bölgeleri, sevgi objesi olarak kullanmayın”

Anne-baba, benzeyen-dost ve akrabalar göre çocuğa sevgi gösterilirken vücudunun özel bölgelerine dokunulmaması gerektiğini anlatan Martı, “Mahrem kısımlarına vurarak ya da öperek sevilmemeli, özel bölgelerini göstermesine karşın şakalar yapılmamalıdır. Vücudunun bütün bölgelerinin şirin ve dokunulabilir olduğu fikri, çocuğu sevgi zannettiği istismar davranışlarına karşısında korunmasız ayla getirmektedir.” ifadelerini kullandı.  

Martı, çocuğa “Bir başkasının sana dokunması fakat senin iznine bağlıdır” mesajı verilmesini, kendisine baskı uygulandığında karşılık vermesi gerektiğini bilmesinin manâlı olduğuna uyarı çekti.

“Birbirinizin kusurlarını ve mahremini araştırmayın” emri

Üç-dört yaşlarından itibaren çocuğa ebeveynin odasına girerken kapıyı çalması ve müsade istemesi gerektiği, özel alanın fakat izinle kullanıma açılabileceği, bir başkasının evinde yatak odası ve banyo bölümüne girilmeyeceğinin öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Martı, “Anne ve babanın, çocuğun odasına girerken izin istemesi, çocuğun giyindiği başlıca rastlarsa özür dilemesi, eşyalarını, çantasını, çekmecelerini, ceplerini ondan izinsiz karıştırmaması gerekir” diye konuştu. Martı, katılımcılara, bu konuda “Birbirinizin kusurlarını ve mahremini araştırmayın” şeklindeki Hucurat Suresinin 12’inci ayetini hatırlattı.

İki yaşından itibaren çocukların anne ve babasından ayrı bir odada yatması, kardeşlerin yataklarının da beş yaşından itibaren ayrılması tavsiyesinde bulunurken, Hz. Muhammed’in, en geç on yaşında yatakların ayrılması yönündeki tavsiyesini de anımsattı.

İlkokul dönemiyle birlikte kız ve erkek çocuklarının odalarının ayrılması gerektiğine dikkati çeken Martı, “Çünkü beraber bulundukları odada giyinip soyunurken, yatarken, temizlenirken birbirlerinin özel alanını ihlal edebilirler. Eğer olanak yahut, paravanla ayrılarak odada kendilerine özel alanlar oluşturulmalıdır.” önerisinde bulundu.

Martı, çocuklara, “Sen özelsin. Bedenin sana Allah’ın emanetidir, değerlidir ve dokunulmazdır. Özel alanını korumalı, başkalarının özel alanına saygılı olmalısın. Unutma ama, her özel bölge öteki bir özel alanla alt yanadır.” mesajı verilmesini öğüt etti.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ