20.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME

DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME
Rate this post

Op. Dr. Köksal Tilki “Hastalığın tanısında hikaye, fizik tetkik ve basarak çekilen röntgen grafisi yeterlidir. Orta yaşta spor yaralanma öyküsü veya travma geçiren hastaların ayırıcı teşhis için menisküsler ve diz bağları gibi eklem içi yapıların değerlendirilmesi için diz MRI gerekebilir.”diye konuştu.

Hastalığın hangi evrede olduğunun tedavi şeklini ve başarısını etkilediğini söyleyen Dr.Tilki “Erken evrede yaşam tarzı değişiklikleri, baston kullanma, egzersizler tezgâhtar olur. Hap tedavisi olarak parasetamol grubu ağrı kesiciler ve kortizon dışı antieflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu grup ilaçların uzun vakit kullanımında böbrek, karaciğer ve mide-bağırsak hastalıklarına yol açtığı kesin olarak bilinmektedir.”

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden Op.Dr. Köksal Tilki “Erken ve orta  evredeki ağrılı atağı olmayan hastalarda eklem kıkırdağının bozulmasını yavaşlatan ve ağrıyı azaltan  (glukozamin,kondroitin vb.)yiyecek takviyeleri kullanılabilir.Diz içine eklem sıvısı enjeksiyonu olarak tanımlanan hiyaluronik asit uygulamaları ve hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın (PRP) diz içine uygulanması bu hasta grubunda yararlıdır.Ameliyat düşünmeyen ileri faz hastalarda ve akut ağrılı orta evredeki hastalarda diyabet ve hipertansiyonu dikkate alarak diz içi kortizon uygulaması bir aydan sık ve yılda üçten artı olmamak üzere yapılabilir.Dizilim bozukluğu olmayan erken ve orta evredeki hastalarda fizik tedavi ile sancı ve hareket kaybı çare edilebilir.”

Cerrahi çare seçenekleri üç başlık aşağı toplanabilir. Erken ve orta evredeki dizilim bozukluğu olmayan hastalarda artroskopik olarak bozulmuş kıkırdağın temizlenmesi varsa menisküse ait sorunların çözülmesi ilk cerrahi seçenektir. Artroskopiye ilave olarak uyluk ve kaval kemikleri aralarında dizilim bozukluğu(açılanma)  olan hastalara düzeltici osteotomi ameliyatları ikinci seçenektir. İleri evre hastalarımızda yarım veya bütün diz protezi ameliyatları yüksek galibiyet oranlarına olan ameliyatlardır.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ