20.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı

Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı
Rate this post

Verem, bir diğer deyişle tüberküloz, günümüzde artık tedavi edilebilir olmasına karşın hala artı sayıda kişi bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybediyor… Bunun nedeni ise hastalığın vaktinde saptama edilememesi ve tam tedavinin uygulanmaması. Veremin dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı olduğunun altını çizen Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, bu hastalıktan 2020’yılına değin 30 milyon kişinin hayatını kaybedeceğinin öngörüldüğünü söylüyor. Hastalıkla mücadelede yapılan en büyük hatanın ise tedaviyi erken adamak olduğunu bildiren Prof. Dr. Reha Baran, her hastanın minimum 10 kişiye de mikrobu bulaştırdığına da uyarı çekiyor.

BİNLERCE YILDIR VAR

Verem binlerce yıldır var olduğu bilinen bir rahatsızlık. Varlıklı-yoksul, genç-yaşlı demeden herkese bulaşabiliyor. azami akciğerde edinmek üzere tüm organlarda hastalık yapıyor. Tedavisiz bırakılırsa ya da fena çare edilirse, öldürücü olabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, “Verem mikrobu ne kadar çare edilirse edilsin, verem basilinin bir kısmı vücutta ölü olarak kalıyor. Verem mikrobu bölge bir kişi o hastalığa anında yakalanmayabiliyor, ömrünün bir döneminde bu mikrop etkili ayla gelebiliyor” diyor.

NASIL BULAŞIR?

Tüberküloz temasla değil, havada asılı duran tüberküloz partiküllerinden bulaşan bir hastalık. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde öteki insanlara da kolaylıkla bulaşabiliyor. Eğer hasta tedavi aşağı değilse ve mikrop saçıyorsa, öksürmesi, hapşırması ve nefes alıp vermesiyle havaya karışan mikroplar, hasta ile benzer ortamda yer alan dinç şahısların ciğerlerine yerleşebiliyor.

Hastalığın bulaşması konusunda halk müziği arasında hatalı aşina bazı noktaların da altını çizen Prof. Dr. Reha Baran, “Mikrop tokalaşmakla, hastanın kullandığı eşyalara temasla bulaşmıyor. Hastanın iyi tedavi edilmesini karşılamak ve ayrı odada tedavisini sürdürerek odayı sık sık havalandırmak, tedavideki en önemli etkenler” diyor. Hastayla aynı ortamı paylaşanların özellikle koruyucu hap tedavisi görmelerinin önemini de vurgulayan Prof. Dr. Reha Baran, Verem Savaş Dispanseri’nde bedava olarak hastanın yakınlarının taramasının yapıldığını ve koruyucu ilaçların verildiğini belirtti.

KİMLER TEHLIKE ALTINDA?

Peki mikrobu alan cümbür cemaat hasta olmuyorsa, verem mikrobu kimleri hasta ediyor? Burada bağışıklık sisteminin devreye girdiğine değinen Prof. Dr. Reha Baran “Birey fazla çalışıyorsa, çok sigara içiyorsa, yorgunsa, içki alıyorsa savunma sistemini zayıflatmış oluyor. Diyabetik olanlarda da savunma sistemi cılız oluyor. veya hap, kortizon kullanıyordur, kemoterapi görüyordur. Bu cins hastalarda da vereme yakalanma riski artı daha yüksek. Örneğin ABD’de ve gelişmiş ülkelerde veremin artma nedeni AIDS hastalığının artmasıdır. Bunlarda da savunma sistemi çöktüğü için verem olma riski artıyor” diye konuştu.

BU BELİRTİLERE DIKKAT

Veremin sinsi bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Reha Baran, basit görülerek önemsenmeyen manâlı belirtileri şöyle sıraladı;
2 haftadan uzun süren öksürük
Halsizlik
Hafif iştah kaybı
Balgamda kan
Gece terlemeleri

“İYİLEŞTİM” DİYE DÜŞÜNMEYİN

Bilinenin tersine herkeste verem mikrobu bulunmadığını açıklayan Prof. Dr. Reha Baran, “Türkiye gibi ülkelerde verem mikrobunun enfekte ettiği birey sayısı epeyce yüksek. Türkiye’nin yüzde 30 ila 50 arasındaki kişilerde tüberküloz mikrobu var. Ancak bu şahısların tümü hasta olmuyor. Her 100 bin kişiden ortalama 25 kişi tüberküloz hastası oluyor” dedi. Verem hastalarının doktora başvurma sürelerinin basmakalıp 1 ay olduğunu gösteren Prof. Dr. Reha Baran bu sırada mikrop saçan hastanın mikrobu en az 10 kişiye bulaştırdığına uyarı çekiyor. Hastalıkta en tehlike durumun ise tedaviyi erken ele vermek olduğu uyarısında yer alan Prof. Dr. Reha Baran, tam çare uygulanmadığı için hastalığa her tarafta yakalanma riskinin arttığını söyledi.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ