El Bab planı devrede - TurkMynet.Com El Bab planı devrede
26.03.2019 - Mynet Sohbet Portalı & Turkmynet.Com

El Bab planı devrede

  • Gündem
  • 25 Aralık 2016
  • El Bab planı devrede için yorumlar kapalı
  • 52 KEZ OKUNDU
El Bab planı devrede
Reklam
Rate this post

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) El Bab’da önceki gün düzenlediği hava operasyonuyla “dikte” düzeyinde 18 DEAŞ’lının öldürülmesinin arkadaki planında, Rusya ile son dönemde varılan mutabakatın yattığı öğrenildi. Bölgede yeni aktörlerle yeni bir işbirliği mekanizmasının devrede olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devletin zirvesinden, “Türkiye için terör ve emniyet tehditleri bitene değin Suriye’den çekilmek değil, oldu bittilere müsade vermeyeceğiz” yönünde istikrarlı talimatlar yapıldı.

Bunun gereği yapılacak ve Suriye’deki TSK varlığı yeni birliklerle destek edilecek. Zırhlı, mekanize tugay düzeyinde büyük birlikler değil, özel eğitimli seçkin komandolarla El Bab’a tahkimat yapılacak.

Yeni kaydırılacak birlikler halen El Bab’ın batısında yer alan 500 dek Özel Kuvvetler komandosunun, yani bordo berelinin anında arkasındaki kuşakta görev yapacak.

Bu birlikler DEAŞ’lı teröristlerin sızma harekâtı ve canlı bomba saldırılarını püskürtme görevi üstlenecek. Arkalarından patlayıcı ve tuzaklamalara karşı istihkam, piyadeler ve mekanize birlikler ilerleyecek.

RUSYA İLE YENİ MEKANİZMA

Rusya ile Türkiye aralarında istihbarat paylaşımı, DEAŞ hedeflerine karşın hava operasyonlarının sayısının artması, Türk jetlerinin uçuş güvenliği ve DEAŞ teröristlerinin çevrelenmesi konusunda yeni bir mekanizma oluşturuldu.

Bilhassa açtıkları tünellerden sızan DEAŞ teröristlerine aleyhinde güneyden de saldırılar yapılması planlanıyor. Menbiç operasyonuna altyapı oluşturması açısından El Bab’ın ayrıntılarıyla denetim edilmesi büyük siklet taşıyor.

El Bab operasyonu yavaş ilerlemesine rağmen başarılı gidiyor. Yerel halkın içine saklanmış DEAŞ militanlarının tespit edilmesi konusunda Rusya üzerinden bir takviye bekleniyor.

ANLIK İSTİHBARAT PAYLAŞIMI YAPILIYOR

ÖSO ile birlikte karadan ilerleyen TSK unsurlarının havadan daha sonuç tip biçimde desteklenmesi için Rusya ile anlık istihbarat paylaşımı mekanizması oluşturuldu. Bu kapsamda TSK’nın anlık hava operasyonlarının sayısı da artacak.

Rusya ile Türk jetlerinin uçuş güvenliğini sağlamaya yönelik, izin-tasdik süreci hızlandırıldı. Aralarında sözde ‘dikte düzeyinde’ 18 ismin de bulunduğu karargâh toplantısında DEAŞ’lıların öldürüldüğü hava operasyonu bu kapsamda gerçekleştirildi. Musul’dan kaydırılan DEAŞ teröristlerine aleyhinde da yeni önlemler alınacak.

TSK kadar ele geçirilen yerlere yeni unsurların da yerleştirilmesi düşünülüyor. ABD’nin ‘dost ateşi’ne maruz kalmamak için de bir takım tedbirler masada.

Türk askeri ilerledikçe arkasını sağlama alacak; birlikler arasındaki hatları tahkim edecek ve lojistik takviyeyi kolaylaştıracak revize bir planla istediği sonucu alana kadar Suriye’deki varlığını sürdürecek.  

Bülent Aydemir – Gazete Habertürk

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ