04.03.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Erdoğandan referandum açıklaması

Erdoğandan referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) göre Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu’na katıldı.
Açılışta konuşan Erdoğan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı sistemine vermek için tarihi karar arifesinde olduğu günlerde böyle bir sempozyum düzenlenmesinin kayda değer olduğunu söyledi.

“Devlet yönetiminde bir aktör varsa bu sembolik olmaz”

Dünyada Birleşik Milletler üyesi 200’e yakın ülke bulunduğuna ve bunların her birinin kendine özgü idare sistemleri olduğuna uyarı çeken Erdoğan, “Yönetim sistemleri konusunda yapılan değişik tasnifler varsa da bunlar sadece genel bir akıl edinmeye yarıyor. Örneğin Parlamenter sistemle yönetilen ülkelere listesini incelediğinizde pratik olarak birbirinden bambaşka idare tarzlarının benzer başlıkta toplandığını görüyoruz. Yeniden devlet başkanlığı sistemi ile yönetilen ülkelerde de benzer bir gösterme ile karşılaşıyoruz. Teoriden parlamenter sistem monarşiye ve totalizme aleyhinde verilen mücadelenin ürünüdür. Avrupa ülkelerine baktığınızda öyle çoğunda kral ve kraliçelerin bulunduğunu görüyoruz. Japonya gibi, Tayland gibi dünyanın başka yerlerinde de aynı durumlarla karşılaşılabiliyor. Birileri hemen çıkıp ‘efendim bunlar semboliktir fiilen oralarda parlamenter demokrasi vardır’ diyecektir. Devlet yönetim sisteminde bir aktör varsa bu hiçbir zaman sembolik kalmaz. Bir ülkede kral varsa o kraldır, kraliçe varsa o kraliçedir. Bu taht sahibi de pek veya böyle ülkenin yönetiminde laf sahibidir. Yalnızca başkanlık veya cumhurbaşkanlığı sistemi ile yönetilen ülkelerde monarşi yoktur. Adında Cumhuriyet geçtiği halde aslında diktatörlükle idare edilen, hatta makamların babadan oğla geçmesi itibariyle monarşiyi andıran yönetimle de mevcuttur. Her ülke kendi şartları özgü yönetim biçimine sahiptir” diye konuştu.

“Belli Başlı muhalefet sana sesleniyorum, önce tek partili, sonra çok partili döneme geçildi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin son 200 yılda bambaşka tecrübeleri yaşadığını vurgulayarak, “18. Yüzyıl baştan başa süren arayışlar, tanzimattan meşrutiyete dek böylece fazla denemeyi beraberinde getirmiştir. Bu süreçte ülkemiz savaş ve krizlerle aralıksız küçülmüş, ağır bedeller ödemiştir. Her mücadele o mücadeleyi gerçekte yürüten ekibin tercihlerinin, yönelimlerinin de önünü açar. İstiklal harbinin başarıya ulaşmasının ardından Cumhuriyetin ilanı işte böyle bir tercihin ürünüdür. Avrupa ülkeleri monarşi ile demokrasiyi birlikte yaşatma yoluna bu vesileyle, biz hanedanı ülke dışına çıkartıp cumhuriyeti ilan ettik. Önce tek partili, ardındaki da fazla partili bir hükümet sistemi ile ülkemiz bu günlere geldi. Esas muhalefet sana sesleniyorum. Önce tek partili, sonra fazla partili döneme geçildi. Cumhuriyet dönemi de kendi içinde yek pare değildir. 1924, 1961 ve 1982 anayasaları da geçmişe tarafından oldukça belirgin farklılıklar içerir. Aynı şekilde Gazi Mustafa Kemal’in cumhurbaşkanlığı ve parti başkanlığı dönemi ile İnönü dönemi arasında da manâlı farklılıklar bulunmaktadır” biçiminde konuştu.

YSK Başkanı Sadi Güvenden referandum açıklaması | Referandum tarihi 16 Nisan 2017 Pazar YSK Başkanı Sadi Güven halk oylaması tarihini açıkladı!

“Ülkemizde hükümetlerin ömrü 16 ay bile değildir”

Erdoğan, “Çok partili siyasi hayata geçtikten sonradan demokrasimizi defalarca darbeler aşağı ayakla tutmaya çalıştık. Son 14 yıl boyunca bu sıkıntıların tamamını biz de iliklerimize değin hissettik. Milletimizden aldığım güçle sorunları aşmayı başarmış olmamız, temelde yatan yapısal bozuklukları ortadan kaldırmıyor. Bu çarpıklıkların en öneli sorunu istiklal ve güven ortamının korkutma altında olmasıdır. Siyasi istikrarsızlık beraberinde idareli ve sosyal sorunları da getirmektedir. Cumhuriyetimiz geçmişi 93 yıl iken 65. Hükümet işbaşındadır. Hale bakın. Bir diğer açıklama ile ülkemizde hükümetlerin ömrü 16 ay bile değildir. Türkiye böylesine kısa ömürlü hükümetler kadar yönetilirken benzer şartlarda gelişme yarışına girdiği ülkeler tarafından birer birer geçilmiştir. 25 gün ömrü olan hükümetler olmuştur bu ülkede. Böyle devlet yönetilir mi ya. Bunu yönetmeye çalıştılar. Şimdi biz bunu temelden düzeltiyoruz. Belki şu 14 yıllık dönemde ülkedeki sıçrama harekatı bizim siyasi hareketimiz göre yapılmasaydı biz hala dış lâstik toplamaya devam ederdik. Son 200 yılık arayışlarımız, cumhuriyet dönemindeki tecrübelerimiz ve özellikle son yıllarda yaşadıklarımız bir gerçeği gösteriyor. Olur Ya ülke ve halk olarak hedeflere gelmek istiyorsak, dinç, etkili, yetki ve sorumluluk sahibinin beli olduğu bir idare sistemine ihtiyacımız vardır. Aslında bugün üstünde konuştuğumuz Cumhurbaşkanlığı sistemi konusu bir günde, bir yılda ortaya çıkmış değildir. Gerisinde böylesine derin ve düşündürücü bir arkadaki plan vardır” ifadelerini kullandı.

“Tartıştığımız sistem, Türk milletinin asırlardır sürekli beka sorununun çözüm yoludur”

“Elbette bu mesele cumhuriyet, demokrasi ve özgür meselesi değildir” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tartıştığımız sistem Türkiye’nin ve Türk milletinin asıllardır aralıksız beka sorununun en dürüst çözüm yoludur. Mesele budur. Cumhuriyetin ilanından çok partili hayata geçişe dek olan dönemin namına demokrasi diyen ya kendini kandırıyor, ya bizi kandırmaya çalışıyor. Bu dönem tek parti yönetimidir. Ey başlıca muhalefet önce kendini bir sigaya çek bakalım. 1950’de geçtiğimiz çok partili hayatın sıkça darbelerle kesintiye uğramasının arkasından, beli bir kesimin tek parti dönemine özleminin bulunduğunu ifade etmek nasıl olursa olsun yanlış olmaz. Türkiye gücü ve yetkiyi elinde bulunduran, ancak millete karşı sorumluluğu olmayan vesayet kurumlarının elinden fazla çekti. Ülkemizde ne zaman milli iradeye dayalı yönetimler iş başında bulunduysa, o dönemlerde büyük sıçramalar yaşanmıştır. Başbakanlığım döneminde bürokratik oligarşiden ne değin şikayet ettiğimi hatırlıyor olmanız lazım. Bütün bu tecrübeleri, tarihi okumaları bir araya getirdiğimizde ülkemizin yeni anayasaya ve yeni bir yönetim sistemine olan ihtiyacı ortaya çıkıyor”

Selim Bayraktar
 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ