17.09.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Halepte tahliyelerde sona gelindi

Halepte tahliyelerde sona gelindi

Türkiye’nin Rusya’yla yürüttüğü yoğun diplomasi, İHH İnsani Takviye Vakfının da bölgedeki gruplarla yaptığı aracılık sonucunda Halep’te başlayan tahliyelerde sona gelindi. Son üç jurnal süreçte Halep’cilt 50 bin civarında sivil vatandaşın Halep’in batısından çıkarılarak İdlib tarafına tahliyesi sağlandı. Sivillerin tahliyesinde sona gelinmesiyle birlikte silahlı gruplardan bazılarının da Halep’cilt ayrılmaya başladığı görüldü. Son olarak 30 konvoyluk otobüsle Halep’cilt 2 bin civarında sivil ve silahlı grubun tahliyesi sağlandı.

Halep’ten tahliye edilen siviller, Raşidine bölgesinde İHH İnsani Takviye Vakfı, Milletlerarası Doktorlar Birliği, Sadakataşı Derneği ve Sığınmacı Hakları Derneği gibi Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları kadar karşılandı. Yoğun kar yağışı sebebiyle soğuktan donan Haleplilerin yiyecek ve giyim ihtiyaçları ise İHH İnsani Yardım Vakfı ve öteki STK’lar kadar karşılandı. Vatandaşlardan kimileri İdlib’teki akrabalarının yanına bu vesileyle kimileri de İdlib civarındaki cami ve okullarda ağırladı. Silahlı grupların ise İdlib’teki diğer grupların yanına gittiği öğrenildi.
Halep’ten tahliyesi sağlanan yaklaşık 50 bin sığınmacı, Suriye toprakları içinde Kızılay, AFAD ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde kurulan çadırlara taşınacak. Çadırların birkaç günlük zaman içinde tamamlanarak mültecilerin hizmetine sokulması planlanıyor. Mültecilerin gıda, giyim ve ısınma ihtiyaçları da tekrar kurumlar göre karşılanacak. Şuana dek 50 bine yakın Halepli İdlib tarafına geçerken, sayıları 20-30 bini bulan Haleplinin ise tahliyelerinin daha dar sağlanması nedeniyle gönüllü olarak rejimin kontrolündeki bölgelere göç ettiği öğrenildi. Halep’te siviller için terhis sürecinde sona gelinirken silahlı grupların ve kalan minik miktardaki sivillerinde son 24 saat içerisinde adamakıllı Halep’i terk etmesi bekleniyor. Halep’teki silahlı gruplardan bir kısmı gece her tarafında kendi araçları ile bölgeyi terk etti. Ayrılanların 200 civarında araçla çıkış yaptığı öğrenildi.

Mehmet Altunışık
 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ