17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Hastanelerde manevi rehberlik yaygınlaşıyor

Hastanelerde manevi rehberlik yaygınlaşıyor
Rate this post

Diyanet İşleri Başkanlığınca geçen yıl 6 ilde hasta, hasta yakınlarına ve afiyet personeline destek devretmek amacıyla başlatılan manevi rehberlik uygulaması, 8 ilde daha hayata geçirilecek.

Hastanelerde manevi rehberlik ve takviye hizmeti, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geçen sene, Sağlık Durumu Bakanlığıyla imzalanan protokol sonrası hayata geçti.

Bu kapsamda, eğitimden geçirilen personel Ankara, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Ordu ve Samsun’da bulunan hastanelerde göreve başlamıştı. Bu illerde manevi takviye hizmeti verilmeye devam edilirken, Diyanet İşleri Başkanlığınca hizmetin yaygınlaştırılması için 76 personel daha bu konuda eğitim aldı.

Yaklaşık bir ay süren eğitim dahilinde, personele din, maneviyat ve ruh sağlığı, din ve tıp ilişkisi, hastanede dini yaşam, dini danışmanlığın teorik temelleri, hastanede manevi yardım hizmetleri tarihçesi gibi konularda, alanında uzman ve konuyla ilgili projelerde devir almış akademisyenlerce dersler verildi.

3 yıl içinde bütün ülkede yaygınlaştırılması hedefleniyor

Proje zarfında halen 6 ilde süren başvuru formu, Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Çorum, İzmir, Kahramanmaraş, Konya ve Sakarya’da bulunan hastanelerde de başlayacak.

Sıhhat Bakanlığı ile müşterek belirlenen hastanelerde görevlendirilecek olan manevi rehberler, hasta, hasta yakını ve sağlık durumu personeline yardım olacak. Hastanelerde kendilerine özel oda devir edilecek manevi rehberler, haftada 4 gün, en düşük 4 saat ödev yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu uygulamayı 3 yıl içinde 81 ilde yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ