17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Hastanelerde yeni dönem!

Hastanelerde yeni dönem!
Rate this post

Sıhhat-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sıhhat Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ederek, sıhhat çalışanlarının sorunlarını iletti. Memiş, Bakan Akdağ’a gerçekleştirdiği ziyarette, şiddetin önlenmesi, yıpranma payının hayata geçmesi, performans sisteminin her tarafta düzenlenmesi gibi konulardaki taleplerini iletirken Bakan Akdağ da açıklamasında, eskime payında son aşamaya gelindiğini, şiddetin önlenmesi için de hastanelerde x-ray cihazı uygulamasının pilot bölgelerde başlayacağını söyledi.

Memiş, sağlıkta şiddetin önlenmesine karşın ciddi ve kalıcı adımların atılmasını içinden gelerek, Bursa’da yaşanan bıçak çekme olayının, ‘şiddette bıçak boğaza dayandı’ dedirttiğini ifade etti. Memiş, kuvvet uygulayanların sıhhat masraflarının belirtilmiş bir zaman SGK göre yok cebinden karşılaması gerektiğini dile getirerek, “Hastane ve acil servis girişlerine x-ray cihazı konulması, kuvvet uygulayanların ağır canice suçundan yargılanması ilk etapta acilen hayata geçirilmelidir. Sağlık çalışanları şifa dağıtırken canından olmasın diyoruz” biçiminde konuştu.

“Performans sisteminden performans alınamıyor”
Memiş, ayrıca performans sisteminin değişmesi yönündeki taleplerini ileterek, sıhhat çalışanlarına yardımsever olması için kurgulanan sistemin ciddi sorunlar ortaya çıkardığını belirtti.
Performans sisteminden performans alınamadığını açıklayan Memiş, dağıtılabilir döner sermayenin artırılması ve bir takım giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçeneklerin hayata geçmesini istek ederek, Kişisel Emeklilik Sistemi’ni de gündeme getirdi. “Kişisel Emeklilik Sistemi’ndeki 100 TL’lik Bireysel Emeklilik Katkı Maddesi Payı’na devletimizin verdiği 25 TL’lik katkıya, Afiyet Bakanlığı’nın 25 TL’lik ek katkı maddesi sağlamasını istiyoruz. Bu katkı ile sıhhat çalışanlarımızın emekli olduklarında da daha iyi bir hayat standardı yakalamasını istiyoruz” diyen Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mesleki parasal mesuliyet sigortasının tüm sıhhat çalışanları için yapılmasını ve sözleşmeli afiyet çalışanlarının da kadroya alınmasını talep ediyoruz.”

“Hastane girişlerine x-ray cihazı konuşması pilot şekilde uygulanmaya başlayabilir”
Bakan Akdağ ise yaptığı konuşmada, şiddetin önlenmesi konusunda tedbirlerin artırılacağını, Sağlık Durumu-Sen kadar önerilen hastane girişlerine x-ray cihazı konulmasının da şiddetin yoğun olarak gözlemlendiği yerlerde pilot şekilde uygulanmaya başlanabileceğini söyledi.

Aşınma payı
Bakan Akdağ, yıpranma payı başvurusunda son aşamaya gelindiğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eskime payının tüm sıhhat çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçmesi için yetkili kurullarda dile getirildiğini de belirterek, ekonomi yönetimi ile de görüşerek konunun sonuçlandırılacağını ifade etti.

“Sağlık alanında alımların 20 bine çıkarılması için görüşmeler devam ediyor”
Yalnızca hekimler için değil tüm sağlık durumu çalışanları için mesleki finansal sorumluluk sigortası yaptırılmasına da olumlu yaklaştıklarını kaydeden Bakan Akdağ, konuyu değerlendireceklerini söyledi. Bakan Akdağ, sağlık durumu alanında bu sene Maliye Bakanlığı göre bahşedilen onaylama doğrultusunda 12 bin alım yapılacağını ancak bunun 20 bine çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini de vurguladı. 

Goncagül Özcan
 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ