17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Hurma yüklü 9 TIR 9 aydır İranda rehin

Hurma yüklü 9 TIR 9 aydır İranda rehin
Rate this post

MERSİN (İHA) – Mersin’den İran’a hurma götüren 9 TIR, Bazargan Gümrük Kapısı’nda rehin tutuluyor. Yalnızca bir paletteki hurmada İsrail etiketi bulduğundan nedeniyle tırları rehin bölge İranlı yetkililer, 9 aydır hiçbir tanımlama yapmıyor. 9 TIR’dan 4’ünün sahibi olan Güleç Transport Uluslararası Nakliyat’ın Genel Müdürü Ahmet Can, “Dışişleri Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımızdan takviye istiyoruz. Çok zorlama durumdayız. Araçlarımızla birlikte şoförlerimiz de orada rehin tutuluyor ve yurda gelemiyorlar” dedi.
Mersin Limanı’ndan 1 Nisan 2016 tarihinde aldıkları hurmaları İran’a götüren 9 TIR İran’da mahsur kaldı. Bazargan Gümrük Kapısı’nda bir tırda bir paletteki hurmanın üstünde İsrail etiketi bulun İranlı yetkililer, hurma içeren 9 TIRn tamamını rehin aldı. 9 aydır İran’da rehin tutulan tırlarla birlikte şoförler, kurtarılmayı bekliyor.

“Çok kuvvet durumdayız”
Konuyla ilgili İHA muhabirine yorumlama yapan Güleç Transport Uluslararası Taşıma Genel Müdürü Ahmet Can, İran’da bekletilen 9 tırdan 4’ünün kendilerine ait olduğunu söyledi. Mersin Limanı’ndan İran’a sürekli taşıma yaptıklarını açıklayan Can, “Mersin’de faaliyet gösteriyoruz. Biz 9 ay önce Mersin Limanı’ndan İran’a gitmek üzere 4 tırımızı yükledik. Araçlarımızı buradan İran Bazargan Gümrüğüne gönderdik. Araçlarımız 1 Nisan 2016 tarihinden beri orada. 9 ayı geçmesine rağmen araçlarımız, şoförlerimizle beraber Bazargan Gümrük Kapısı’nda rehin tutuluyor. Biz Dışişleri Bakanımızdan, Başbakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz. Çok baskı durumdayız. Şoförlerimiz orada araçlarımızla birlikte rehin tutuluyor ve yurda gelemiyorlar. Çocukları, aileleri acınacak halde durumdalar. Biz devlet büyüklerimizden yardımlarını bekliyoruz. Bize bir el atsınlar, bizi bu sıkıntılardan kurtarsınlar” diye konuştu.

“Şoförlerimizin ısıtıcıları çalışmıyor, eksi 20 dereceleri bulan soğukta fazla mağdurlar”
Bir paletin üstünde bir tane İsrail etiketinin bulunmasından nedeniyle tırların 9 aydır alıkonulduğunu vurgulayan Can, “Bize hiçbir bahane, hiçbir sebep gösterilmeden 9 aydır şoförlerimiz tırlarla birlikte mağdur durumdalar. 2005 yılından bugüne dek İran’a hurma taşıması yapıyorduk. üstelik muz taşıması yapıyoruz. Muz taşırken bazen ufak tefek sorunlar yaşıyorduk fakat bu şekilde 9 ay araçlarımız hiçbir zaman bağlanmadı. maksimum bir hafta içinde çözülüyordu. Tırları böyle 9 ay dünyanın hiçbir uygun yatırmazlar, bekletmezler. Şoförlerimizin ısıtıcıları çalışmıyor, eksi 20 dereceleri bulan soğukta fazla mağdurlar. Bu gidişle giderse bir gün bakacağız şoförümüzün biri soğuktan nedeniyle hayatını kaybedecek. Özellikle geceleri şoförler çok zor durumdadır. Bu hurmanın ya iadesi, ya tahrip edilmesini istiyoruz. Devlet büyüklerimiz bize bir çözüm gösterirlerse mükemmel olur. Biz İran yetkililerine, oradaki konsolosumuza durumu bildirdik. Keza Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na da yazı yazdık. Kesintisiz, günlük peşine düşüp takip ediyoruz. Bu şoförlerimizin biz hayatından üzüntü ediyoruz. Çünkü hava gerçekten orada fazla soğuk. Bu soğuklarda daha da dayanacak güçleri kalmamış. İranlı yetkililer bize bir türlü tanımlama yapmıyor. 9 aydır hiçbir sonuç alamadık. Neyden nedeniyle, niçin olduğunu bir türlü çözemedik. Mal sahibi de malından vazgeçti. Mal sahibi İran’a gitti. Malının tahrip edilmesini ve araçların bırakılmasını istedi. Ama mülk sahibi de bir netice elde edemedi ve netice elde edemedik” şeklinde konuştu.

Koray Ünlü 

 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuşturBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ