11.04.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

İBBye Belgrad Ormanı tepkisi

İBBye Belgrad Ormanı tepkisi
Rate this post

Ağaçların ormanın içinden geçecek ‘Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı’ nedeniyle kesileceği iddia edilirken, pak hava edinmek için ormana gelen vatandaşlar da iddialara karşı çıktı. 

Osmanlı döneminde Karadeniz’deki maden ocaklarından çıkarılan kömürü Silahtarağa Termik Santraline taşımak için kullanılan dekovil hattının yenilenmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi kadar proje hazırlandı. Ancak hemen şimdi ihalesi yapılmayan proje dahilinde Belgrad Ormanı’nda egzersiz yapıldığı iddiası, sosyal medyada tartışmalara niçin oldu. Belgrad Ormanı’nda ağaçların kırmızı ve mavi olarak işaretlenmesi üzerine sosyal medya kullanıcıları İstanbul Büyükşehir Belediyesine tepki gösterdi. 

Soğuk havaya ve kar yağışı beklentisine rağmen Belgrad Ormanı tutkusundan vazgeçmeyen ve bugün de ormana pak hava ve içme suyu almaya gelen vatandaşlardan Salih Karaca, işaretleri ayrım ettiğini oysa anlamını bilmediğini söyleyerek, “Seviyoruz burayı. Merak ettik biz de, acaba buradan yol mu geçecek diye, ağaçları kesip bir tesis mi yapılacak diye. Biz buna karşıyız. Burası halka açık olan bir yer. Yazın geliyoruz, kışın geliyoruz” dedi. 

Karaca, ağaçların kesileceği iddialarına, “İddialar doğruysa, ağaçların kesilmesi doğru yok natürel. Biz ağaçların kesilmesine karşıyız elbette” diyerek karşı çıktı.

“Zaten her taraf inşa olmuş, beton yığınına dönmüş”
Ağaçlardaki işaretleri ilk defa gördüğünü gösteren Abdullah Tonguç ise, “Bugün ayrım ettim. Niçin işaretlendiklerini hiç bilmiyorum. Ihtiyar ağaçları kesebilirler diye düşündüm” dedi.
Ağaçların dekovil hattı için kesileceği iddialarına ise tepki belirten Tonguç, “Şüphesiz karşıyım. Burada herhangi bir yapının yapılmasına karşıyız. Bitki ve ağaçlar da bizim için kayda değer. Çünkü onlardan oksijen alıyoruz. Zaten her taraf yapı olmuş, beton yığınına dönmüş. Burası da yapılırsa karşıyız” diye konuştu.
Tarihi dekovil hattının 22 ayda tamamlanması hedefleniyor. Tarihi dekovil hattı geçmiş güzergahı korunarak Silahtarağa bölgesinde bulunan santral İstanbul’dan başlayıp, Kağıthane Deresi ve Cendere yolunu izleyerek Göktürk üzerinden Ayvad Bendi mesire alanında son bulacak. 25 kilometre uzunluğa sahip olacak demiryolu hattında 10 adet istasyon yer alacak.  

Hüseyin Coşkun

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuşturBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ