29.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

İstanbul İHA merkezi olacak

İstanbul İHA merkezi olacak
Rate this post

Baykar Makina Teknik Müdürü Bayraktar

“İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, havacılıkta bir paradigma değişikliği yaşandığını belirterek, “Türkiye, havacılığın doğuşunu yakaladı oysa daha sonra ülkenin önü değişik nedenlerden ötürü kesildi. Derhal havacılıkta yeni bir fırsat doğuyor, paradigma kırılması yaşanıyor. Bu kırılma teknolojiyi yakalama noktasında bizim için bir fırsat” diye konuştu.

Bütün da bu noktada insansız hava aracı (İHA) teknolojisine yoğunlaştıklarını ve bu alanda manâlı başarılar elde ettiklerini anlatan Bayraktar, “Şu lahza taktik sınıfı İHA’mız kendi sınıfında dünya rekoruna sahip ve dünyadaki en ileri sistem. 2007 yılında ufak İHA sistemimiz Türkiye envanterine giren birincil İHA sistemi ve ilk ihraç edilen sistem oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünya havacılığında söz sahibi olmasının yolunun İHA teknolojisinden geçtiğine sinyâl eden Bayraktar, teknolojinin peşinden artan bir şekilde başarı elde edilemeyeceğini, önemli olanın teknolojinin gittiği yeri önceden tespit edip oraya varmak olduğunu söyledi.

İHA teknolojisinin geleceği hakkında da bilgi veren Selçuk Bayraktar, “Dünyada acilen İHA’ların gelecek projeksiyonunda sürüler halinde uçan zeki savaşan uçaklar bulunuyor. Bunlar küçük, daha ucuz olma gibi avantajlara sahip olacak. Bizim amacımız da bu projeksiyona tüm firmalardan önce ulaşabilmek” dedi.

Bayraktar, Türkiye’nin İHA sistemleri konusunda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olduğunu, yakın gelecekte muharip İHA’ları da en ince ayrıntısına kadar yerli şekilde yapabileceklerini belirtti. 

“TEKNOPARKTA İHA EKOSİSTEMİ KURUYORUZ”

İHA alanında uzman personel geliştirmek için önemli araştırmalar yaptıklarını anlatan Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturacağız ve bu alanda personel yetiştireceğiz. şimdi o bölgede 100 Ar-Ge şirketi var, 2023’te orada 30 bin Ar-Ge personelinin olması planlanıyor. İHA’nın sistemlerini geliştirecek firmaların olduğu bir kümelenme olacak” diye konuştu. 

Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülke olmakla, transfer eden ülke edinmek aralarında bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Devletin tepesindeki irade bu konuya gereken desteği veriyor, bu iradeye bütün kurum ve kuruluşlar da sahip çıkmalı” şeklinde konuştu.

“İHA’LARA YURT DIŞINDAN BÜYÜK ISTEK VAR”

Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yurt dışına sattığı birincil milli İHA’yı kendilerinin yaptığına dikkat çekici eden “İHA’larımıza yurt dışından büyük istek var. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ukrayna, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş gibi ülkeler uçaklarımıza yoğun alaka gösteriyor. Burada milyarlarca dolarlık bir ihracat potansiyeli var” dedi.

Türkiye’nin bugün kilogram başı ortalama ihracat bedelinin 1,5 dolar olduğunu andıran Bayraktar, İHA’ların ihracatında bu rakamın 20 bin dolara kadar çıktığını, ülkenin bu potansiyeli harekete geçirmesi gerektiğini belirtti.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ