04.03.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Kardak Kayalıklarında gergin saatler

Kardak Kayalıklarında gergin saatler

29 Ocak Pazar sabahı Kardak Kayalıklarına sürpriz bir ziyarette bulunan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın denetiminin peşinde Yunan yetkililer bu durumu korkutma gibi görüp Kardak kayalıklarına Sahil Emniyet ekiplerini göndermişti. Yunan sahil Emniyet ekipleri çoğu defa Türk kara sularına girerek sınır ihlali yapmış bu koşul karşısında Türk sahil güvenlik ekipleri ise Yunan askerileri geri püskürterek bölgede yoğun emniyet önlemi almıştı.

Genel Kurmay Başkanı Akar’ın ziyaretinden bir gün sonra ise 2 Yunan sahil güvenlik ekibi 3 defa Kardak kayalıkları yakınlarından Türk Karasularına girmiş, her zaman Türk Sahil Güvenlik ekiplerini taciz etmişti. Bunun üzerine bölgeye gelen Türk sahil güvenlik ekiplerine ait 4 adet bot Yunan askerleri ile bot dalaşına girerek Yunan askerini sınırdan uzaklaştırmıştı.

Ege sularında sıcak saatler yaşanırken Türk silahlı kuvvetlerine ait 2 savaş gemisi Kardak adasına geldi. Savaş gemilerinden bir tanesine çavuş adasının arkasına beklerken öteki savaş gemisi ise Kardak kayalıklarının civarda devriye görevinde bulundu. Kardak kayalıklarının yakınlarında devriye atan savaş gemisine 4 sahil emniyet botu ise eşlik etmişti. Yunan sahil güvenlik ekiplerine ait 3 botta Kalolimnos adasından Kardak kayalıklarını gözetlemeye devam etmişti.

1996 yılında Yunan helikopteri Kardak kayalıklarının yakınlarında düşmüş, Helikopterde yer alan 3 yunan askeri olayda hayatını kaybetmişti. Her yıl düzenli olarak 30 Ocak günü Kardak kayalıklarının yakınlarına gelerek çelenk bırakan Yunan Bakanları ve askerleri, bu yıl 2 gün daha sonra 1 Şubat Çarşamba günü sabahtan erken saatlerinde çelenk bıraktı. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos, Kardak adası yakınlarında helikopterle gezdi. 21 sene önce hayatını kaybeden 3 Yunan subayı için denize çelenk atan Yunan bakan Kammenos Yunan basınına yaptığı açıklamada “Ben kendi evimde dolaştım. Kimseye sormam gerekmez” ifadelerini kullanarak Egedeki gerilimi hat safaya çıkarmıştı.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos Kardak kayalıklarına bıraktığı çelengin peşinde Kardak Kayalıklarının çevresinde 5 Türk sahil emniyet botu beklemeye başladı. Aynı gün içerisinde 2 Yunan sahil emniyet ekibi Türk karasularına girerek hudut ihlali yaptı. Bunun üstüne Türk askerleri Yunanlı askerleri bölgeden uzaklaştırdı. Yaklaşık 1 saat süren kovalamacanın ardındaki 1 Türk sahil Emniyet uçağı ise Kardak Kayalıklarının üzerinde 6 kez sorti yaparak Yunan askerine korkutma vermişti.

70 sene sonra anlaşmayı bozdu
Türk ve Yunan yetkililer tarafından sert açıklamaların gelmesiyle birlikte Turgutreis – Akyarlar mevkisinden de görülebilen on iki adalardan biri olan Kos adasına Yunan askerleri paraşüt ile indi. Yunan internet sitelerinde yer alan habere göre, Yunan askeri uçağı 6 askerini paraşüt ile Kos adasına indirdiği duyuruldu. 1947 yılında imzalanan Paris Antlaşmasına uymayarak adaya asker indiren Yunanlı yetkililer konuyla ilgili olarak Türkiye’nin sınır ihlali yaptığını bahis etti. Yunanistan göre, 1947 yılında imzalanan Paris Antlaşması gereğince Yunanistan’a ait olan adalara Kolluk Kuvvetleri dıştan silahlı zor bulundurulmaması ve tahkimat yapılmaması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Yunan yetkililer bu anlaşmayı 70 yıl sonra bozarak ada da askeri tatbikat yaptığı iddia edildi.

Türkiye tarafından Kardak Kayalıları ile ilgili olarak peş peşe yapılan açıklamalar geldi. Kardak Kayalıklarında sıcak saatler yaşanırken Ankara’dan ise Kardak Kayalıkları ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. ilk olarak Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak “Yunanistan’ın yeni bir alan açmasına izin vermeyeceğiz. Açıklamalarında bulunmuştu.

Anında peşinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Savunma Bakanı Panos Kammenos’a sert tepki göstererek Yunan Savunma Bakanı aklını başına toplasın ifadelerini kullanmıştı.
Yunanistan’dan peş peşe izah etme

Başbakan Yardımcısı Kaynak ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarının peşinde Yunanlı yetkililerde peş peşe açıklamalarda bulundu. 

başlangıçta Genel Kurmay Başkanı Akar’ın Kardak kayalıklarını incelemesinin arkasında Yunanistan Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Kardak Kayalıkları ziyareti esnasında Türk sahil güvenlik ekiplerinin hudut ihlali yaptığını ileri sürdü.

2 gün önce ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Yunan bir radyoda Kardak Kayalıkları ile ilgili talimatlar yaptı. Türkiye ile iyi bir komşu olduklarını söyleyen Kotzias “Kriz ya da sıcak bir durum meydana gelmemesi için bütün iletişim kanalları açık tutulmalı ve Yunanistan gerginliğin azaltılması için elinden geleni yapacak” ifadelerini kullandı.

Dün ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise Malta’da düzenlenen AB Liderler Zirvesinde Kardak kayalıklarından laf ederek şu cümlelere yer verdi. “ Ege’de aidiyeti belirlenmiş olmayan bölge yoktur. Varılan şey Yunanistan’ın Avrupa ve uluslararası hukuk çerçevesinde bütün sorunları çözüme kavuşturmak kararlılığıdır. Diyalog, işbirliği istiyoruz göze çarpan hareketler yok. Yunanistan karşısında taraftan ihlal edilen ulusal haklarını, milletlerarası hukuk ve Avrupa hukuku içinde koruma kararlılığındadır” dedi.

O haber yalanlandı
Kardak Kayalıklarını ziyaret eden Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Yunan sahil emniyet ekipleri ile aleyhinde karşıya geldiği ve Yunan Botunun Akar’ın bulunduğu Saldırı botunu engellediği haberleri yer almıştı. Akar’ın Yunan Botunu gördükten sonradan Bodrum’a geri döndüğü haberleri ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. Yapılan yalan haberin üzerine Genel Kurmay Başkanlığı kadar o haber tekzip geldi. Akar, adaya 2 atak botu 5 sahil güvenlik botu sat komandolarını içeren 2 adet surat botuyla Kardak’a gitmişti. Üstteki düzey güvenlik önlemleri altından ada etrafını gözlemleyen Akar’ın Yunan botunu gördükten sonra takriben 1 saat daha bölgede kalarak incelemelerini yaptığı ortaya çıktı. Yunan botunu görüp Bodrum’a döndü haberlerinin ise yalan yanlış olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Kardak krizi
Figen Akat isimli Türk gemisi 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi’ndeki Bodrum’un 3,8 eksen uzaklığındaki Kardak Kayalıkları’nda karaya oturmuştu. Bu olaydan sonradan Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürmüştü. Türkiye ise laf konusu adaların kendisine ait olduğunu belirtmişti. Yunanistan Ordusu, bir zaman sonradan doğudaki adacığa asker çıkarıp bayrak dikmiş ve iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlanmıştı.

Dönemin başbakanı Tansu Çiller, O bayrak inecek, o asker gidecek diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaşa hazırlanmış olduğunu belirtti ve 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk SAT ve SAS komandoları Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek anında yan ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını diktiler. daha sonra Bill Clinton’un telefonu ve Amerikan delegesi Richard Holbrooke ile NATO Genel Sekreteri Javier Solana girişimleriyle kan basıncı düşürmüştü.

Sular duruldu
Yapılan talimat sonucunda 6 gündür Ege denizinde yaşanan gerilim sona erdi. Bölgede Yunanistan tarafından sahil emniyet ekipleri bulunmazken Türk karasularında ise 1 sahil güvenlik botu devriye görevine devam ediyor. Olayların durulmasıyla birlikte savaş gemileri ise Turgutreis limanına demir atarak bölgeden ayrıldı.

EREN AYHAN 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuşturBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ