18.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

KOSGEB kredileri 27 Şubatta açıklanıyor

KOSGEB kredileri 27 Şubatta açıklanıyor
Rate this post

Gümüşhane temasları zarfında Ticaret ve Sanayi Odasında işveren temsilcileri ve yatırımcılarla bir araya gelen Bakan Ağbal, 5 puanlık ödenti indirimi, istihdam programı, KOSGEB kredileri ve çekicilik merkezleri programı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Gümüşhane’nin kalkınması ve büyümesi için hep birlikte canla başla çalışacaklarını ifade eden Bakan Ağbal, “Çekicilik Merkezleri Gümüşhane’ye önemli bir değerinde katacak. Madencilik sektörü başta elde etmek üzere inşallah yatırımlar artacak ve Gümüşhane büyüyecek. Onun için cazibe merkezleri programının 23 ile ve Gümüşhane’ye hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Türkiye’nin önünde bir referandum süreci olduğuna aksan yapan Bakan Ağbal, “16 Nisan’da sandık milletin önüne konulacak. Her şeyin doğrusunu ırk bilir. Her şeyin kararını halk verir. Biz buna samimi inanıyoruz. Bize düşen atama referandum sürecinde vatandaşlarımıza anayasa değişikliğinin ne manaya geldiğin, bu ülkeye ne katacağını açıklamak. İnşallah onları da önümüzdeki günlerde yapacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE YATIRIM BAKIMINDAN BİR ÇEKICILIK MERKEZİ”

Referandum sürecinde ortaya çıkacak olumlu bir gelişmenin, sistem değişikliğinin Türkiye’ye fazla şeyler katacağını dile getiren Ağbal, “Türkiye önü açık olan bir ülke. Yatırım bakımından bir alımlılık merkezi. Bunu ben değil yatırımcılar söylüyor. Yabancı yatırımcılar her defasında Türkiye’nin geleceğine ilişkin büyük bir ümit var, beklenti var. Tanıdık Olmayan yatırımcılar Türkiye’nin bu fırsatlarından gelip faydalı hale getirmek istiyorlar. Halk Oylaması süreci ardından ortaya çıkacak tablo istikrara, uzlaşmaya, zinde meclis, kuvvetli iktidar dengesine dayalı, yepyeni bir sistem. Türkiye’nin önünü açacak bir sistem. İnşallah bu sistemle Türkiye’de yatırımlar artacak, üretim artacak. Türkiye daha artı cazibe merkezi haline gelecek. Siyasi ve hesaplı kararlılık hepimizin refahını da artıracak” ifadelerini kullandı.

KOSGEB KREDİLERİ 27 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK

Konuşmasında KOSGEB üzerinden verilecek 50 bin TL’lik edilgen kredi konusunda manâlı detaylar veren Bakan Ağbal, şöyle konuştu:

“Evvelden müracaat yapan vatandaşlarımız değerlendirilecek. Yeni bir kullanım süreci başlattık. 20 Şubat’a dek başvuruları alacağız. Burada esnaf bakımından sevindirici olan bu kere değerlendirmeyi yaparken çalışan sayısı ve net satış hasılatı minimum olandan başlayacağız. Yani minimum çalıştırana, asgari geliri olana öncelik vereceğiz. Geçen defa istihdam bakımından, gelir bakımından daha pozitif olana sağlamıştık bu imkanı. Bu kere 250 bine tamamlayacağız. Fazla daha fazla sayıda işletmemiz bundan yararlanacak. Özellikle ufak işletmelerimiz yararlansın istiyoruz. Küçük esnafın daha artı ihtiyacı var. 27 Şubat’ta inşallah sonuçları açıklayacağız. Bu önemli bir paket uğurlu olsun. Esnafımız bu imkanla mal alır, işini büyütür, iş yapar. Bundan herkes kazanır.”

“İSTİHDAM PROGRAMINDA YENİ İŞE ALINAN İŞÇİNİN ASGARI ÜCRETTEN SONRAKİ MASRAFINI DEVLET KARŞILAYACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde istihdam programı da başlattıklarını dile getiren Bakan Ağbal, “Bugün bir en az ücretli çalıştırdığı zaman patron kendisine bin 404 TL ödüyor. Ama işverenin maliyeti bin 404 TL yok. Sizin maliyetiniz 2 bin 178 TL. Dolayısıyla işçiye bu parayı ödedikten sonra sosyal emniyet kurumuna prim, işsizlik sigortası fonuna fon ödeniyor, vergiler ödeniyor. 2017 yılı başından itibaren birincil kez işe alacağınız işçiler için aradaki 773 TL’lik farkı biz ödeyeceğiz. Devlet olarak bu maliyeti biz karşılayacağız. Bu sizin işçilik maliyetiniz yüzde 35 azalacak. Devlet burada üstüne düşeni yaptı. Maliyetlerin üçte birini üzerinizden aldı. Esnafımızda, işletmelerimiz de iş arayan gençlerimiz de kazansın. Gençlere iş bulmak, istihdamı artmak bizim sorumluluğumuz. Buradan işletmelerimize çağrıda bulunuyoruz: Elimizden geldiğince işletmelerimizi büyütelim. Bu imkandan yararlanalım. Daha fazla eleman istihdam edelim. Bu Vesile Ile ayrıca istihdam artsın ayrıca de ekonomi gelişsin. Bu sene boyunca geçerli bir program. İnsanları sevindirelim, meslek ve aş sahibi yapalım” ifadelerini kullandı.

“VERGİSİNİ DÜZENLI VE SÜRESİNDE ÖDEYENE 5 PUANLIK VERGI İNDİRİMİ GELİYOR”

Vergisini süresinde ödeyene 5 puanlık aidat indiriminin de Salı günü TBMM’de görüşüleceğini ifade eden Bakan Ağbal, tahakkuk-tahsilat oranında Türkiye’de en önde gelen illerden olan Gümüşhanelileri tebrik ederek, “Tahakkuk-tahsilat oranında Türkiye’nin en önde gelen illerinden birisi Gümüşhane. Hepinize teşekkür ediyorum. Allah kazançlarınızı artırsın. Bu 5 puan indirimden Gümüşhane büyük oranda yararlanacak. Tek şartımız vergi borcunu zamanında ödemek” dedi.

Bakan Ağbal’ın konuşmasının arkasından toplantıya katılan esnaf temsilcileri ve yatırımcılar laf alarak soru sordu.

Bakan Ağbal, buradaki programının gerisinde Gümüşhane Valisi Okay Memiş’i makamında ziyaret ederek Valilik Haysiyet defterini imzaladı. Vali Memiş’le makamında bir süre görüşen Bakan Ağbal daha sonra Trabzon’a hareketle Gümüşhane’den ayrıldı.

Bakan Ağbal’a Gümüşhane programında Vali Okay Memiş, AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Osman Akgül, Âlem Pektaş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, AK Parti İl Başkanı Av.Celalettin Köse, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali İsmail Daltaban eşlik etti.

Ozan Köse – Recep Ergin

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ