17.03.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Nilhan Osmanoğlundan Kılıçdaroğluna yanıt

Nilhan Osmanoğlundan Kılıçdaroğluna yanıt
Rate this post

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin kuruluş sene dönümü etkinlikleri zarfında kayda değer bir konferansa konut sahipliği yaptı. Osmanlı Hanedanı’nın “sultan” unvanını taşıyan hayattaki kadın üyelerinin en gençlerinden olan Sultan 2. Abdulhamid Han’ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, “Torununun Dilinden Kösem Sultan” konulu konferansa katıldı. Gaziosmanpaşa Meydanı’nda bulunan Büyük Kasaba Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde düzenlenen konferansı Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da izledi. Nilhan Osmanoğlu, konferansta Osmanlı tarihinin en göze çarpan isimlerinden Kösem Sultan’la ilgili bilinmeyenleri anlattı.

“Bu mu demokratik ülke?”
Sosyal medyadaki “ben de varım” kampanyasına katılarak, “Cumhurbaşkanımızı Sultan Abdülhamid Han’ın yalnızlığına bırakmamak için evet diyorum’’ diyen Osmanoğlu, oyunu ‘evet’ olarak kullanmasının birçok nedeni olduğunu açıklama etti. Osmanoğlu, parlamenter sistemin dava adamı olarak öne çıkanlara engel olduğunu söyledi. Konuyla ilgili örnekler veren Osmanoğlu, “Benim oyun yan fakat ‘evet’ten yana oldu. Bunun birçok sebebi var. Parlamenter sistemin benim değerlerime, benim dava adamı gördüğüm kişilere daima zarar verdiğini düşünüyorum. Örneklendirecek olursak Adnan Menderes ve dava arkadaşları parlamenter sistem yüzünden asılmadılar mı? Bu şekilde şehit edildiler. Darbeler bu dönemde yapıldı. Kenan Âlem, ‘Bir sağdan bir soldan astık’ dediğinde o gençler bu parlamenter sistem yüzünden gittiler. Sonrasında rahmetli Turgut Özal, Çankaya Köşkü’ne bu parlamenter sistem yüzünden hapsedilmedi mi? Zehirlendiğinde yardıma koşacak ambulans zeka gidemedi. Çoğu örnek verebiliriz bununla ilgili. Parlamenter sistemde yaşadığımız zorluklarla ilgili çoğu örnek verebiliriz. Cumhurbaşkanımız okuduğu şiir yüzünden siyasi yasaklı hale gelmedi mi? İmam Hatipler kapatıldı, başörtülü kızlarımızı yerlerde sürüklediler. Bu parlamenter sistem yüzünden. Bu mu demokratik ülke? Kılıçdaroğlu diyor ya, ‘Neyinize yetmedi parlamenter sistem’ diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık. O yüzden biz başkanlık sistemine evet diyoruz” dedi.

“Bunu hiçbir vakit kaybettiremezler”
Osmanoğlu 15 Temmuz ile ilgili soruyu da cevapsız bırakmadı. Tarihi ile olan bağları koparılmaya çalışılan bir milletin 15 Temmuz’da hiç beklenmedik bir tepki verdiğini söyleyen Osmanoğlu, “Daha öncesinde biz kendi aramızda konuşuyorduk, böyle bir savaş çıksa biz nasıl tepkime veririz. Acaba Çanakkale’deki şehitlerimiz gibi biz de çıkabilir miyiz, tabanca tutabilir miyiz, savaşabilir miyiz? Bunları konuşuyorduk. Çıkardığımız sonuç hiçte olumlu değildi. Olur Ya birçoğunuzun öyledir. Ama sonrasında 15 Temmuz’da insanların kendisinin zeka seziş edemeyeceği reaksiyonlar oldu. Ertesi gün ‘Sen bunu nasıl yaptın?’ diye sorsan, ‘Bilmiyorum’ der. Birçok partiyi, birçok ideolojiyi kendi çatısı aşağı toplayan o vatan duygusu var ya, o aşk. İşte bu kaybettirilemeyen şeyle savaştı. Ne yaparlarsa yapsınlar bunu hiçbir vakit kaybettiremezler” diye konuştu. 

Konferans sonunda Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Artist, günün anısına Nilhan Osmanoğlu’na plaket takdim etti. Konferansa katılan vatandaşlar da Nilhan Osmanoğlu ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. 

Serdal Altıntepe

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuşturBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ