29.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Robot “Hamam böceği” geliyor

Robot “Hamam böceği” geliyor
Rate this post

Araştırmacılar, hamam böceğinin hareket kabiliyetlerinden ilham alarak “böcek robot” tasarladı.

Bilkent Üniversitesi Cihaz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan, yaptığı açıklamada, haşere robot teknolojileri üstüne araştırmalarına ABD’deki Harvard Üniversitesinde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla “böcek robot” prototipi geliştirdiklerini belirtti. 

Harvard’da geliştirilen böcek robotun daha ileri versiyonunun tasarım ve mekanik çalışmalarına Bilkent Üniversitesi’nde başladıklarını bildiren Özcan, bu çalışmaları için TÜBİTAK’a destek başvurusu yapacaklarını söyledi. 

Böcek robotun, 23 katman karbon fiber ve polimer film malzemeden yapıldığını, bu tabakaların lazerle işlendikten sonra tekrar tekrar eklenip ısı ve basınç yardımıyla bir araya getirildiğini gösteren Özcan, şu bilgileri verdi:

“Robotu tasarlarken, hamam böceğinin hareket kabiliyetlerinden ve doğayla uyumlu fiziksel yapılarından esinlendik. Hamam böceği, 4 bacaklarıyla fazla hızlı hareket eder, hatta seri koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel literatürde bu boyutta çok artı 4 bacaklı robot bulunmuyor. Çoğunlukla 6 bacaklırobot yapılıyor. Biz bu robotta, 4 bacakla da dengeyi sağlayarak devrilmesini önledik. Böcek robot, derhal öne, arkaya ve bir yengeç gibi yandan yürüyebiliyor, geriye dönebiliyor.”
TIRMANMA YETENEĞİNE SAHİP OLACAK

Özcan, Bilkent Üniversitesinde tasarım ve mekanik imal çalışması devam eden böcek robota tırmanma yeteneği verileceğini, bacaklarını daha yükseğe kaldırmasının sağlanacağını bildirdi.

Böceğin boyutlarını daha da küçülteceklerini Özcan, “Robotun en ucuza üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu robotların yakında iyice Türkiye’de üretilip ülkede kullanılmasını karşılamak istiyoruz” dedi. 
“ÇÖKMÜŞ BİNADA ARAMA KURTARMA YAPACAK”
Robotun bir haşere büyüklüğünde olması bir uçtan bir uca, insanın ulaşamadığı alanlara erişebileceğini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

” Robot tamamlandığında, boru hattı gibi yerlerde teftiş görevi yapabilecek. Minik aralıklardan geçebileceği için çökmüş bir binada arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bir uçağın motorunun bakımının endoskopik cihazlarla yapıldığını biliyoruz. Bu cins birrobot teknolojisi, uçak bakım ve onarımında kullanılabilir.

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ