17.05.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Rusya uzmanından ilginç değerlendirme

Rusya uzmanından ilginç değerlendirme

Rusya uzmanı KAFKASSAM Başkanı Oktay, Suriye’deki mütareke anlaşması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ateşkesin Suriye’de barışı tesis etmesi açısından manâlı olduğuna uyarı çeken Oktay, “Türkiye açısından Suriye’de böyle bir pozisyona gelinmesi fazla önemli. Türkiye, Suriye’de hemen hemen figüran görevi üstlenmişti ve hatta figüran görevi biçilmişti. Türkiye bu figüranlık görevini yırttı attı ve Suriye’de barışın tesisi açısından faal bir rol aldı. Suriye’de, Türkiye ve Rusya’nın savaşmasını sağlayacak altyapı oluşturulmuştu. Bu pozisyonu devre dışı bırakarak Suriye’de barışı tesis edecek iki ülkeye dönüşmesi hem Rusya hem de Türkiye açısından uluslararası standartları yükselten manâlı olay gerçekleşti. Yani Suriye’de Rusya ve Türkiye dünya standartlarında barışı tesis edebilecek iki aktör haline dönüştü. Ilk Önce örgütlenen kurgu, Türkiye’yi bu bataklığın içerisine çekip orada Türkiye’yi değil etmekti” diye konuştu.

“Türkiye, Suriye’de DEAŞ ile yok, DEAŞ üniforması adı aşağıda Amerikalılar ile savaşıyor”
Bundan 3-4 sene önce Türkiye ile DEAŞ’ın isminin aynı anda anıldığını kaydeden Oktay, “Sözde Türkiye, DEAŞ’a takviye veriyormuş gibi bir pozisyon gerçekleşiyordu. Türkiye’ye bir figüran rolü verildi. Bu figüran rolü sürecinde de DEAŞ ile Türkiye ismini birlikte anarak daha sonraki süreçte de Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren ülke pozisyonuna getirerek dünyaya rezil etmek gibi bir strateji uyguladılar. Lakin Sayın Cumhurbaşkanımızın artan süreci mükemmel okuması bu stratejiyi yok etti. Türkiye, Suriye’de DEAŞ ile değil, DEAŞ üniforması adı altında Amerikalılar ile savaşıyor tabirini uygulamak çokta abartılı bir cümle değil. Şuan Amerika 20 Ocak’a dek bölgedeki bütün terör örgütlerini aktif ayla getirecek. Trump’ın 20 Ocak’ta görevi devralmasına kadar mevcut hükümetin dünyayı neredeyse ateş çemberine çevirerek, vuruşarak çekilecekleri gözükmektedir. Trump iktidara geldikten daha sonra ilk oluşturacağı meslek, Clinton ekibini ve Kerry ekibini önemli manada gözden geçirecektir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile İran kafa kafaya gelebilir”
Suriye konusunda İran’ın politikasını da değerlendiren Oktay, açıklamalarına şöyle devam etti:
“İran, Rusya’yı Suriye’ye çeken öğe. Rusya, Suriye’ye geldikten 2 ay sonradan Türkiye ve Rusya savaşın eşiğine gelmişti. Bu olayın genel çerçevesine baktığımız vakit İran, Amerika ile anlaşarak Türkiye ile Rusya’yı bölgede savaştırma senaryosunun peşinde gibi görünüyor. Bunu iyi tespit etmek gerekir. Rusya, Suriye’ye geldikten sonra İran ile Amerika anlaştı ve İran’a uygulanan ambargo kaldırıldı. Türkiye’de İran ile ilgili hatalı bir sezgi söz konusudur. İran’da 1979 yılında gerçekleşen İslam devriminin romantizmi Türkiye’deki bazı yöneticilerimizin İran algısında ciddi manada etkisini sürdürüyor. Şuanda Suriye’de, Türkiye’ye karşı savaşan tüm grupların içerisinde İran’ın da olduğunu, hatta DEAŞ içerisinde bile İran unsurlarının olduğunu anlatmak olası. Bu anlamda Türkiye ile İran kafa kafaya gelebilir, savaştırılabilir. İran eğer mevcut ikircikli faaliyetlerini devam ettirirse, bölgede önemli manada tasfiye olacak devlet konumuna düşecek lakin dış politika manevrası yaparak Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği barışma atmosferinde taraf olmaya çalışırsa İran kendi devlet devamlılığını sağlama stratejini gerçekleştirmiş olacak.” 

İlker Turak

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ