13.05.2017 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Tartışmaların yaşandığı süt sektöründe üretici isyanda

Tartışmaların yaşandığı süt sektöründe üretici isyanda

Çubuk İlçesinin 3 bin 500 nüfuslu Akkuzu Köyü’nde köylülerin yaklaşık bin 200 ineği var. Süt üreticiliği yaparak geçinen köylüler, çiğ süt yasağından, satış yapılırken kesilen cezalardan ve yem fiyatlarından zor durumda olduklarını bahis ettiler. Yıllardır baba mesleğini yapan mahalle muhtarı Halil Kökmen, Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yem fiyatlarında acil düşüş istediklerini belirtti. 60 yıldır süt üreticiliği yaparak geçinmeye çalışan Nasibe ve Yaşar Kökmen çifti de süt üreticilerinin çok mağdur durumda olduklarını böyle giderse ineklerini keseceklerini söyleyerek İhlas Haber Ajansı muhabirine yaşadıkları zorlukları anlattılar.

“Tarım Bakanlığından yem fiyatlarında acil düşüş istiyoruz”
Köyün yüzde 90’ının süt üreticiliği ile geçindiğini ve süt satışlarında önlerine çıkan engelleri anlatan Muhtar Kökmen, “Mahallemizde 600’e yakın hanemiz var ve asgari 500 hane hayvancılık ve çiftçilikle uğraşıyor. Mahallemizde 2 ineği olan da var, 20 ineği olan da var ve süt konusunda çok sıkıntılar yaşıyoruz. Şuanda bizden alınan fiyatlar 3 yıllık fiyat, yani 3 sene önce biz sütü 1 lira 10 kuruşa satıyorduk şuanda bu fiyat devam ediyor. Şuanda yemin torbası 60 TL, kepeğin torbası 35 TL ama süt hala 1 lira 10 kuruş. Devletimiz Angus getiriyor dolayısıyla et fiyatları düşürülüyor, mümkünse Angus getirmek yerine dıştan yem, kepek getirse devlet, biz hayvanı yetiştiririz. Devletimiz hayvancılık konusunda yardım veriyor ama biz minik işletmeler bundan faydalanamıyoruz, o yüzden koskocoman sıkıntılar çekiyoruz. Sütçüler gelip bizden süt almadığı zaman bizim sütümüz kalır, biz bunu yoğurt yapıp pazarda satamayız. Devletimizden kavrayış bekliyoruz, şuanda bizim köyümüzde 50’ye yakın sütçü var, günlük götürüp satıyorlar ve fazla şükür sütlerimizden de hiçbir şikayet yok. Buradan taze sütü edinmek diğer, marketten pastörize süt olmak diğer. Eğer çiğ süt satışı kaldırılırsa biz inekleri keseriz, hayvancılığı bırakırız, Tarım Bakanlığı bize meslek versin çalışırız. Benim oğlum 16 yaşında ve hayvanlara bakıyor, böyle olacaksa ahırın kapısını kapatırım oğluma meslek bakarım. Tarım Bakanlığından yem fiyatlarında acil düşüş istiyoruz, ve bize ithal et getirmesinler, ithal yem getirsinler. Endişelenmesinler bizim sütlerimiz gayet dinç, gayet temiz, gayet iyi. Millete 3-4 aylık pastörize süt içirmesinler, bizim sütlerimizi taze taze gönül rahatlığıyla içsinler” ifadelerini kullandı.

“Canice yazıyorlar, ham süt olmaz diyorlar”
Süt üreticilerinin çok fena durumda olduğunu ifade eden Nasibe Kökmen ise, “Biz sütü önceden kooperatife veriyorduk bize paramızı vermiyorlardı, bizi dolandırdılar sütlerimiz evde kaldı bölge olmadı. Neyle geçineceğiz köyde duruyoruz, bir gelirimiz değil bu işi yapmaya mecburuz, 30 tane ineğimiz var bizim jurnal taze sağdığımız sütü götürüp satıyoruz. Yemler 60-70 milyon oldu, peşin alırsak alırsak 60 TL’ye aylık veriyorlar ve borcumuzu bekletmiyorlar günü geldiği anda anında gelip alıyorlar. Bu inekleri götürüp kestireceğiz yada kendimiz keselim, doğrayıp atalım köpekler mi yesin? Biz bıktık bu durumdan, böyle olmaz geçimini sağlama sağlayacak bir durumumuz yok, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Oğlum mahallelere satmaya götürüyor, görüp canice yazıyorlar. Ham süt olmaz diyorlar, jurnal taze süt bu hastalıklı değil, gelip baksınlar. Devlet bizi de düşünsün bundan böyle. Mallarımız biçare, para etmez oldu. Sütü satamazsak hayvanları kesip atacağız ne yapalım ancak bundan böyle?” diye konuştu.

“Bugün yemin çuvalı olmuş 70 TL”
Devletten bir çözüm ve destek talebinde yer alan Yaşar Kökmen de,”Bugün ant çuvalı olmuş 70 TL, biz sütü satıp yemi getirip hayvanı besliyoruz. Böyle olursa üreticinin hali kötü yani. Belediyelerle görüşülsün ve bizim satmamız daha gizli olsun. Satıyoruz diye canice yazılıyor, biz her gün bir de canice ödemek zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.
 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ