20.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi

Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi
Rate this post

İkizin Teknoloji, insan sağlığına tamamen zararsız olan tarayıcı kabini adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler

Üç boyutlu yazıcılar dünyayı değiştirmeye başladı. Yakın gelecekte süs eşyasından, otomobilinize kadar birçok ihtiyacınızı bu yazıcılardan çıkarabileceksiniz. aynı zamanda kendi kopyanızı ya da sevdiklerinizin ufak bir figürünü üç boyutlu yazıcıdan hücum etmek için mükemmel bir adım atıldı. Geçtiğimiz yıllarda örneğini sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz üç boyutlu yazıcılar, yavaşça tüketicilerin elinde yaygınlaşmaya başladı. Birincil başta, endüstriyel anlamda kullanılan bu teknoloji, şu anda eğlenceden sağlığa kadar çoğu konuda hayatımızı değiştiriyor.

Fakat, bu yazıcılarla bir ürünün kopyasını basmak için onun taranması gerekiyor. Ev kullanıcıları için epeyce karmaşık olan bu işlem, laf konusu insan vücudu ve Sağlık Durumu olduğunda güvenli olmayan boyutlara ulaşabiliyordu. Tarayıcıların içerdiği radyoaktif maddeler insan sağlığını tehdit ediyordu. Yurtdışında da örnekleri görülen, üç boyutlu yazıcıyla kişilerin bire bir kopyası olan biblolar üreten firmaların en büyük sıkıntısı, kullanıcının sıhhat sebepleri nedeniyle bu işlemden çekinmesiydi. Daha yeni yeni oluşan sektörün önünü tıkayan, tüketicilerin korkularına karşı çözüm ülkemizden çıktı. Sektörün önünü tıkayan bu soruna Türk aklı çözüm oldu.

Türk Ar-Ge’si Tüketicilerin Korkularını Yendi

 İkizin Teknoloji, Türk mühendis ekibiyle birlikte 2013 yılında bu soruna çözüm elde etmek için Ar-Ge çalışmalarını başlattı. Geçtiğimiz yıl meyvelerini alan şirket, insan sağlığına tamamen zararsız olan tarayıcı kabini adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler.

3 boyutlu tarama kabinini, ilk etapta armağan sektöründe kullanan firma yakın gelecekte büyük atılımlar yerine getirmek istiyor. İkizin Teknoloji, ülkemizde ilk olarak yapılan bu teknolojiyle müşterilerinin birkaç saniye içerisinde detaylı taramasını gerçekleştiriyor.

Üç boyutlu yazıcılar, animasyon filmlerinde kullanılan teknolojinin bir benzeriyle baskı işlemini gerçekleştiriyor. Katman katman alınan görüntüyü işleyen üç boyutlu printer, bir nesnenin iç katmanından dışına kadar her türlü ürünün kopyasını basabiliyor.

Türkiye Üç Boyutlu Tarama Teknolojisini İthal Etmeye Başlayacak

İkizin Teknoloji, Özdilek Park ve Forum İstanbul’da açtığı mağazalarıyla, tüketicilere kendilerinin veya sevdiklerinin ikizi gibi duran biblolar basma olanağı sunuyor. 

İkizin Teknoloji Genel Müdürü Birkan Şahi sektöre getirdikleri kolaylığı şu sözlerle anlattı “Bir kişinin biblosunun üretilebilmesi için sadece hizmet verdiğimiz İkizin mağazalarını ziyaret etmeniz ve 3 boyutlu taramanızı birkaç saniye içinde gerçekleştirmeniz tatmin edici olacaktır. Arkasında 3 boyutlu üretim süreci 3-7 gün gibi kısa sürede tamamlanmakta ve müşterilerimize ikiz bibloları teslim edilmektedir.”

Tüketiciler yerli Ar-Ge sonucu meydana çıkan çözümü oldukça beğenmiş durumda. Yoğun ilgi yalnızca ülke içerisinde de sınırlı değil. 3 boyutlu tarama teknolojisi, öteki ülkelere ithal edilmek üzere. Ilk talep Azerbaycan’dan gelmiş durumda. Şahi konuyla ilgili gelişmeleri bu sözleriyle duyurdu; “3 boyutlu tarama ve baskı dünyasındaki Ar-Ge çalışmaları şipşak devam etmektedir ve bu konuda çok farklı çözümler ile yakın geleceğimizin şekilleneceği de bir gerçektir. İkizin Teknoloji olarak biz de bu konudaki gelişimimizi devam ettirmekteyiz ve ülkemizin 3 boyutlu tarama teknolojisi alanında ithal yapabilen konuma gelmesi ile birlikte ülkemizin cari açığının kapanması konusunda katkıda bulunmuş olmaktan iftihar duyacağız.

Birincil ithalatımızı kardeş ülke Azerbaycan’da Ekizin markasının oluşturulması ve İkizin konsepti ile teknolojisinin kullanılarak hizmet verilmeye başlaması ile yapmış bulunmaktayız. Yakın tarihte de bambaşka ülkelerden birçok istek alarak 2015 yılına da umut verici gelişmeler ile girmiş olmaktan son derece mutluyuz”

Üç Boyutlu Yazıcılar Neler Yapabiliyor?

Günümüzde çoğu teknoloji uzmanı, üç boyutlu yazıcıların son yılların en büyük buluşu olduğunu söylüyor. Ilk başlarda, kolay süsleme eşyaları ve görsel amaçla ürünlerin üretiminde kullanılan bu yazıcılar bundan böyle tıptan, otomotiv sektörüne dek farklı konularda da hizmet veriyor.

Yapay yürek ve organ üretimi için deneme edilen üç boyutlu yazıcılarla, geçtiğimiz aylarda en ince ayrıntısına kadar çalışan bir araba de basıldı. Bilhassa yerine koyma parça ya da ev eşyası üretimi konusunda üç boyutlu yazıcıların bütün sektörleri değiştireceği düşünülüyor. Bazı modacılar şimdiden bu konuda yatırıma başladı, üç boyutlu yazıcıların elinden çıkmış birincil konsept kıyafetler moda günlerinde tanıtılıyor.

Büyük oyuncak firmalarıyla bu teknolojiden erkenden yer alıp, kullanıcılara kendi yazıcılarından basabilecekleri ürünler sunmaya başladılar bile. 

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ