20.01.2018 - TURKMynet.Com Portalı & Sohbet ve Eğlence Sitesi

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?
Rate this post

Yaza az bir vakit kala kadınlar en büyük sorunları haline gelen artı kiloları düşündürmeye şimdiden başladı. Özellikle tatile çıkacak olan bayanların en büyük korkulu rüyası istediği giysiyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir zaman kala Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda tutacağı bir kaç beslenme ve perhiz önerilerini paylaştı. 

Mevsim geçişlerinde ivedi kilo verme heyecanı yaşandığına dikkat çeken Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir operasyon olduğunu açıklama ederek, bu yüzden sağlıklı bir gıda programı ve hayat disiplinini uygulamaya şimdiden başlamak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu bildiren Yılmaz,  “Kilo saptamak için formül sahiden muhakkak. Sağlıklı ve ölçülü beslenin, kendi besin düzeninizi oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte beslenme uzmanı Yılmaz’dan bazı öneriler; 

EKSIK VE SIK BESLENİN: Ayrıca metabolizmanız aralıksız canlı olur, yavaşlamaz hem de kan şekeriniz dengede kalır.

Tüm gün boyunca tüketilen besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo belirlemek de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır. Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 başlıca 3 ara” öğün kuralına uymak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok artı yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için gereklidir. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 KERE BALIK TÜKETİN: Balık içerdiği omega-3 yağları ile yürek sağlığını korur, bilişsel işlevi güçlendir, metabolizma hızınızı yükseltir. Kişinin günlük omega-3 ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada 2-3 defa balık tüketmesi gerekir.

2-3 KADEH SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir tüketmelisiniz.

BÜTÜN TAHIL TERCIH EDİN: Tüm tahıl ürünleri içerdikleri posa nedeni ile en sağlıklı tahıl grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine bütün tahıl ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci tercih etmeniz hayat kalitenizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 KEZ KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini yönünden zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde etkili rol oynayan bu grup, beslenme düzeninizde haftada 2 defa olmalıdır.

HER GÜN ÇIĞ SEBZE TÜKETİN: Ham sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde çok manâlı bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve tüketmek tatlı ihtiyacını karşılar ve beslenmenizin sıhhat değerini yükseltir. Metabolizmanızın hızlanmasında etkili olur.

Ve son olarak ta EGZERSIZ: Havaların ısınmasıyla beraber her gün minimum 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Çalişma metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına asistan olur aynı zamanda serotonin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o vakit her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”

sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur sizlere Turkmynet.Com farkıyla sunulmuştur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ